Dojče vele: EU solidarnost pojela maca, spasavaj se ko može

Autor: Tanjug

Svet

17.03.2020

13:39

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Koronavirus je vlade i institucije EU bacio u haos, a dogovore i solidarnost je "pojela maca" i krajnje je vreme da se to promeni, ocenjuje dopisnica DW iz Brisela Barbara Vezel.

RepublikaFoto: Tanjug/AP
Foto: Ilustracija

U tekstu se ukazuje da, na početku korona krize, moto evropskih vlada kao da je bio "spasavaj se ko može" i da je, bez koordinacije, svako uvodio nekakve mere ne obaveštavajući svoje susede.

Nastala je slika gubitka kontrole na nacionalnom i pre svega evropskom nivou, a Evropska komisija je tek sada shvatila da je reč o suštini njene kredibilnosti i o budućnosti Evrope.

Prvo je, kao i uvek u kriznim vremenima, zakazala solidarnost i Italija, koja je najteže pogođena korona-krizom, morala je gorko da iskusi da su jaki nemački susedi zaustavili izvoz medicinskog materijala.

To je s pravom dovelo do kraha među ministrima zdravlja EU. Bila je to slika bednog nacionalnog egoizma u odnosu na probleme južno od Alpa, navodi DW i ocenjuje da se i Francuska slično ponela.

Zašto niko u Briselu nije došao na ideju da pozove Rim telefonom i ponudi pomoć zbog korona virusa, postavlja se pitanje u tekstu i podseća da su mediji prenosili sve detalje o teškoj situaciji u italijanskim bolnicama i kriznim merama u toj državi, tako da sada niko ne može da kaže da nije znao šta se tamo dešava.

Tek sada je Evropska komisija postigla dogovor o zajedničkoj nabavci medicinske opreme i tek sada se održavaju svakodnevne video-konferencije ministara zdravlja i kontakti šefova vlada, kako bi mogli da koordinišu planove. Pri tome je jasno da ili će Evropa uspeti da zajednički suzbije korona virus ili će svako za sebe zabeležiti neuspeh, ukazuje DW.

U tekstu se navodi da je takav primer spontano zatvaranje granica i podseća na izjavu jednog od portparola u Briselu da ima sumnji u korist od te mere, jer je virus odavno svuda u EU.

Ako pojedini regioni moraju da se izoluju, to mora biti organizovano kako treba, da bi stizala roba i da bi mogla da cirkuliše potrebna radna snaga.

Ako se na zajedničkom tržištu javi slom, doći će do problema u snabdevanju, a povratak u nacionalnu logiku biće okončan najkasnije kada počnu ekonomske posledice, ukazuje DW i ocenjuje da su tokom proteklih nedelja svi u EU zakazali i da niko nije reagovao pravovremeno.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading