Hrvatska prisvojila nekretnine srpskih kompanija pa ih prodala kanađininu

Autor: Tanjug, Republika

Svet

10.08.2019

06:54

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Kanadski državljanin Hakon Korsgard kupio je ili dobio cesijom nekretnine na Jadranu koje su nekada gradile ili koristile srpske kompanije, a sada traži odštetu od 200 miliona evra od Hrvatske koja je te nekretnine proglasila svojim vlasništvom 1992. godine.

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Iako su države nastale raspadom bivše Jugoslavije 2004. godine sklopile Sporazum o sukcesiji, kojima je trebalo da reše imovinska pitanja, ni 28 godina nakon raspada bivše države i 15 godina nakon potpisivanja sporazuma, još nije rešeno pitanje imovine koje su na teritoriji jedne države imale kompanije iz druge države, piše riječki Novi list.

Uz brojne tužbe kompanija iz Srbije i Bosne i Hercegovine, koje domaći sudovi odbijaju, Hrvatska je sada suočena i sa arbitražnom tužbom kanadskog državljanina Hakona Korsgarda koji se poziva na to da je povređen sporazum između hrvatske i kanadske vlade o podsticanju i zaštiti ulaganja.

Korsgard traži odštetu, jer mu nije omogućeno sticanje prava vlasništva na nekretninama u Hrvatskoj koje su ranije bile društveno vlasništvo sa pravom korištenja društvenih poduzeća iz Republike Srbije, a prema stanju vlasništva na dan 8. oktobra 1991.

- U ovom postupku osporeno je da bi tužitelj izvršio ulaganje u Hrvatsku i istaknuto da se vlasnička prava ne mogu sticati direktno na temelju Sporazuma o sukcesiji, Aneksu G, jer arbitražna klauzula prema UNCITRAL-u u odnosu na nadležnost arbitraže, ne pokriva pitanja sukcesije - navodi se u izveštaju DORH-a.

Inače, Hakon Korsgard je vlasnik trgovačkih društava Recap International LLP, sa sedištem u Londonu i Olympia Holding AS, sa sedištem u Oslu, koja su osnovala podružnice u Hrvatskoj.

RepublikaFoto: youtube.com/Iisa Smeds
Nije precizirano koje su nekretnine u pitanju...

DORH nije precizirao o kojim se tačno nekretninama radi, već je samo naveo da se radi o nekretninama na jadranskoj obali koje su bile u društvenom vlasništvu sa pravom korišćenja društvenih preduzeća iz bivše Socijalističke Republike Srbije.

List prenosi nezvanične informacije da se radi o više nekretnina na Korčuli.

Kako se navodi, prema procenama iz Srbije, imovina njihovih kompanija u Hrvatskoj vredi više od milijardu i po evra.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading