Zašto vidimo svoj dah kada je napolju ledeno?

Autor: informer.rs, Republika

Razonoda

18.01.2020

13:35

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ljudsko telo se sastoji od oko 60 odsto vode, što znači da kada udišemo, ne izdahnemo samo ugljen-dioksid - već i određenu količinu vodene pare.

RepublikaFoto: Tanjug/J. PAP
Foto ilustracija

Molekulima vode potrebno je mnogo energije da bi ostali u gasovitom obliku.

Kada molekuli tople vodene pare iz vaših pluća dođu do hladnijeg vazduha, kondenzuju se u "sitne kapljice tečne vode i leda", navodi sajt Wonderopolis. Ovaj proces kondenzacije je takođe način stvaranja oblaka, piše Mental Floss.

Zapravo relativna vlažnost, ne samo temperatura, određuje da li ćete moći da vidite dah.

Vodena para u vašem dahu kondenzuje se u tečnost kada dođe do tačke rose - temperatura pri kojoj je vazduh zasićen i ne može više da zadrži vodu u obliku gasa.

Budući da hladni vazduh ne može da zadrži toliko vodene pare kao topao, verovatnije je da ćete videti svoj dah kada je hladno, ali to nije uvek slučaj.

U vlažnijim danima možda ćete moći da vidite dah čak i kad je napolju toplo. To je zato što je vazduh već zasićen, što čini tačku rose višom.

A suvih dana, čak i ako je napolju hladno, možda uopšte nećete moći da vidite dah, jer suvi, nezasićeni vazduh može zadržati više vodene pare.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading