KREME ZA SUNČANJE NISU PRAVA ZAŠTITA: Dermatolog otkriva sve o tome kako da sprečite i lečite rak kože

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Najbolje je koristiti proizvode na biljnoj bazi i izbegavati izlaganje suncu u periodu između 10 i 17 časova. Ako već koristite kreme, neka budu sa zaštitnim faktorom 50.

RepublikaFoto: pixabay.com
Najbolje je koristiti proizvode na biljnoj bazi i izbegavati izlaganje suncu u periodu između 10 i 17 časova

U Srbiji se svake godine otkrije oko 650 obolelih od melanoma, dok približno 300 osoba umre od ovog najsmrtonosnijeg raka kože. Među mladima uzrasta od 15 do 29 godina, u proseku godišnje oboli četiri muškarca i šest žena, dok tri muškarca i jedna žena navedenog uzrasta izgubi bitku sa ovom opakom bolešću. Direktor Zavoda za kožne i venerične bolesti dr Aleksandar Adamović u razgovoru za Srpski telegraf i Republiku otkriva koje su najveće zablude kada je u pitanju sunčanje, zaštita kože od opekotina i štetnih zračenja. Prema njegovom mišljenju, ljudi bespotrebno troše novac na kreme sa niskim zaštitnim faktorom, koje ne čine ništa kada je u pitanju zaštita kože.

HLAD NAJBOLJA ZAŠTITA

Foto: pixabay.com

- Kada su u pitanju popularni kozmetički proizvodi za zaštitu od UV zračenja, uvek preporučujem pacijentima da budu oprezni. Najbolje je koristiti proizvode na biljnoj bazi i izbegavati izlaganje suncu u periodu između 10 i 17 časova. Siguran sam da svi pre odlaska na more kupuju kremu za sunčanje, pa ako već mora da se kupi, neka to bude ona sa zaštitnim faktorom 50. Neki proizvođači ne upozoravaju kupce da te proizvode moraju da mažu na svakih sat vremena jer im u tom intervalu prolazi dejstvo, naročito ako ste bili u vodi. Deca do godinu dana ne smeju da se izlažu direktnom sunčevom zračenju, a posle prve godine treba biti oprezan i koristiti prirodne preparate jer mogu da se razviju alergije od agresivnih preparata za zaštitu od sunčanja - podvukao je dermatolog i upozorio da mladi svuda u svetu žele da dobiju tamniji ten, što je najveća greška koja ih može koštati zdravlja i života.

ZABRANA SOLARIJUMA

- Svaki tinejdžer koji je u pubertetu na suncu izgoreo više od četiri puta ima velike predispozicije za razvoj melanoma u kasnijem životnom dobu, ta mogućnost se drastično uvećava korišćenjem solarijuma - istakao je Adamović.

On je podsetio da država i zdravstvene institucije čine sve kako bi se promenila svest kod mladih o opasnostima kojima se izlažu u želji da imaju što tamniji ten.

- Postoji inicijativa da se u našem zakonodavstvu ograniči upotreba solarijuma, već je usvojena zabrana korišćenja solarijuma za mlađe osobe mlađe od 18 godina, ali treba da postoje upozorenja kao što se čini kada je u pitanju zabrana pušenja - istakao je stručnjak za kožne bolesti.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading