SAVETI RUSKOG NATUROLOGA: Kako da poboljšate pamćenje

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Mnogi se uplaše kada zaboravljaju sitnice, i to shvataju kao prvi znak starenja.

 

RepublikaFoto: pixabay.com
Pravilna ishrana pomaže rad mozga

Uopšte ne treba da brinu jer se upotrebom pojedinih namirnica, uvođenjem određenih sasvim jednostavnih navika i fizičkom aktivnošću pamćenje može ne samo povratiti na pređašnji nivo nego i izuzetno poboljšati.

 Stalno gubite ključeve, zaboravljate dogovorene sastanke, dešava vam se da usred rečenice jednostavno zaboravite šta ste hteli da kažete. Sve se to dešava i nije strašno jer se mnogo toga može uraditi da biste unapredili pamćenje, a to važi kako za mlade u dečjem i školskom uzrastu, tako i kod ljudi u poznim godinama, kaže ruski naturolog Georgij Nazarov.

SVETLOST I VAZDUH

- Redovno korišćenje dodataka ishrani poput algi, omega tri masnih kiselina iz lanenog i ribljeg ulja, C vitamina ima izuzetno snažan uticaj na poboljšan rad mozga. Kada koristimo više složenih ugljenih hidrata u ishrani u obliku integralnih žitarica, krompira pripremljenog u ljusci postižemo stabilan nivo šećera u krvi i samim tim snažno utičemo na poboljšanje sposobnosti pamćenja koje se pogoršava kada imamo stalne skokove i padove šećera. Kod nekog ko stalno jede čokoladice, bombone, gricka slatkiše dolazi do pada i skakanja šećera u krvi, što se loše odražava na učenje - objašnjava naturolog.

 Stvorite sebi ambijent koji će povoljno uticati na rad mozga. Postavite radni sto deteta na mesto na kome će biti blizu izvora svetlosti i bliže vazduhu, a ako ste u mogućnosti, na isti način i sebi organizujte radni prostor.

- Vrlo je važno da provedemo što više vremena na svežem vazduhu. Sasvim je normalno da dete posle škole želi da izađe, i to mu treba omogućiti jer će posle toga moći daleko bolje da uči. Više svežeg vazduha i svetlosti u prostoriji utiče na mnogo bolje pamćenje i usvajanje informacija - kaže Nazarov.

NAPRAVITE PAUZU

Njegov savet je i da ne pokušavate odjednom da upijate velike količine informacija. Kratke pauze od pet minuta na svakih sat vremena biće mnogo efikasnije po rad mozga nego učenje po tri sata u kontinuitetu. 

 - Za to vreme radite gimnastiku, pojedite voćku ili uzmite čaj ili neki sok. Neuporedivo bolje je da posle određenog vremena promenimo aktivnost, nego da učimo u cugu. Veoma je važno da ne koristimo svoje rezerve i da ne pokušavamo da povratimo energiju pomoću kafe, crnog čaja i energetskih napitaka, već da funkcionišemo na normalan način. Nema potrebe da učimo noću pod opterećenjem i da čekamo poslednji trenutak, bolje rezultate ćemo imati ako sve radimo na vreme. Problem je psihološke prirode kad odlažemo stvari za poslednji trenutak - napominje naš sagovornik.

 Izuzetno je važno kako će roditelji postupati prema svom detetu. Previše hvaljenja u mnogim slučajevima može imati suprotan efekat. Umesto ocene, kaže Nazarov, bolje je pohvaliti trud deteta.

 - Ako svaki put pohvalite dete kada donese dobru ocenu, ono će pomisliti da je prihvaćeno samo kada donese dobru ocenu, što može dete navesti da laže kada je dobilo lošu ocenu i negativno uticati na njegovo stanje psihe. Ako kažemo: "Baš si se potrudio", dete će misliti da je dobro zato što se trudi, što je ispravno - ističe Nazarov.

Matični mleč za dobar rad mozga

Pravilnom upotrebom matičnog mleča možemo vrlo snažno delovati na rad mozga. On pomaže bržem i kvalitetnijem razvoju kako zdrave, tako i umno i fizički zaostale dece. S obzirom na to da zbog nepravilnog čuvanja vrlo brzo gubi korisna svojstva, čisti matični mleč treba čuvati u zamrzivaču. Najbolje je pripremiti ga sa 35-45 odsto alkohola ili votkom i rakijom. Tako preparat u frižideru može sačuvati lekovita svojstva i do godinu dana. Poželjna je primena svakodnevne kure od mesec dana, ne posle 16 časova, da se ne bi previše stimulisao nervni sistem. Matični mleč se u praksi koristi već od četvrtog meseca, naravno, pod stručnom kontrolom.Važno je da se doza prilagodi detetu.

U zdravom telu, zdrav um

Ukoliko se ne vežba, mozak gubi kondiciju. Za dobar rad mozga veoma je važno održavati stabilnost tela i duha. Ne možemo se baviti samo učenjem, a da zapostavimo telo. Neophodno je uspostaviti ravnotežu. Da funkcionišemo u skladu sa svojom prirodom, a istovremeno razvijamo umne sposobnosti i na najbolji mogući način koristimo svoj intelekt.

Materijal je preuzet iz knjiga "Tajne čišćenja mozga" i "Zdravlje bez kompromisa", a savete možete pronaći na sajtu www.georgijnazarov.com.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading