"TRAMP IZNEO SEDAM TVRDNJI, SVE SU LAŽI": Iranci ponovo napali predsednika SAD, evo gde ih je sada razljutio

Svet

18.04.2026

13:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Govoreći o Ormuskom moreuzu, kroz koji prolazi značajan deo svetske trgovine naftom, Galibaf je upozorio da bi nastavak blokade mogao imati ozbiljne posledice.

"TRAMP IZNEO SEDAM TVRDNJI, SVE SU LAŽI": Iranci ponovo napali predsednika SAD, evo gde ih je sada razljutio

Foto: Tanjug/Carlos Barria/Pool via AP, shutterstock/Creativa Images

Predsjednik iranskog parlamenta Mohamad Bager Galibaf uputio je oštre poruke Sjedinjenim Američkim Državama, optužujući američkog predsednika Donalda Trampa za iznošenje, kako tvrdi, niza neistina i upozoravajući na moguće posledice po globalni saobraćaj kroz Ormuski moreuz.

U objavi na društvenoj mreži X, Galibaf je naveo da je američki predsednik u jednom satu izneo "sedam tvrdnji, od kojih je svih sedam bilo lažno", poručivši da, prema njegovim rečima, "takvim lažima nisu dobili rat, niti će išta postići u pregovorima".

Govoreći o Ormuskom moreuzu, kroz koji prolazi značajan deo svetske trgovine naftom, Galibaf je upozorio da bi nastavak blokade mogao imati ozbiljne posledice.

- Uz nastavak blokade, Ormuski moreuz neće ostati otvoren - poručio je.

Dodao je i da će prolazak kroz moreuz ubuduće biti moguć isključivo po "određenim rutama" i uz "odobrenje Irana", naglašavajući da će se pravila upravljanja ovim pomorskim pravcem određivati "na terenu, a ne na društvenim mrežama".

Galibaf se osvrnuo i na informacioni aspekt sukoba, ističući da su medijski rat i oblikovanje javnog mnjenja važan deo savremenih konflikata, prenosi Klix.ba.

Inače, dugoročni sporazum Turske i Irana o uvozu iranskog tečnog prirodnog gasa ističe u narednim mesecima, a dve zemlje bi mogle da razgovaraju o mogućem produženju sporazuma iako pregovori još nisu pokrenuti, izjavio je danas turski ministar energetike Alparslan Bajraktar.

Sporazum, koji ističe u julu ove godine predviđa isporuke 9,6 milijardi kubnih metara gasa godišnje, ali te količine često nisu bile isporučivane, navodi Rojters.

Turska je prošle godine uvezla 7,6 milijardi kubnih metara iz Irana, što čini 13 odsto ukupnog turskog uvoza gasa, a podaci turskog regulatornog tela pokazuju da je poslednji put uvoz dostigao ugovoreni obim 2022. godine.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading