"BIO JE BOLJE OŠIŠAN I ODEVEN OD OSTALIH": Vesli Klark otkrio u Hagu detalje o HAŠIMU TAČIJU! Evo šta je rekao o njegovoj ulozi u ratu

Svet

17.11.2025

14:42

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Za Tačija je rekao da on, kada ga je pitao, nije znao da navede gde se nalaze na teritoriji KiM mete, nije znao da mu odgovoru, dodajući da Tači "nije imao pojma šta se dešava"

"BIO JE BOLJE OŠIŠAN I ODEVEN OD OSTALIH": Vesli Klark otkrio u Hagu detalje o HAŠIMU TAČIJU! Evo šta je rekao o njegovoj ulozi u ratu

Foto: Tanjug/AP

Hašim Tači

Bivši komandant NATO Vesli Klark izneo je danas tvrdnju pred Specijalizovanim većima Kosova da bivši lider tzv. OVK Hašim Tači nije bio vojni komandant i da nije imao informacije sa terena.

Klark, koji kao svedok odbrane daje iskaz pred sudom u Hagu u slučaju protiv bivših lidera tzv. OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Redžepu Seljimiju i Jakupu Kranisćiju rekao je da je na prvim sastancima sa Tačijem bilo problema u komunikaciji zbog jezika, dok je na trećem sastanku tražio pomoć od njega da bi znao gde da interveniše na terenu, ali je nije dobio jer Tači nije znao šta se dešava.

O Tačiju je, Klark rekao i da je bio bolje "ošišan i odeven" od ostalih, kao i da je pričao nemački, a slabo engleski jezik.

Klark je tvrdio da OVK nije imao sistem komandovanja i kontrolnu strukturu, već da je reč o pojedincima koji su nastojali da zaštite svoje porodice.

Za Tačija je rekao da on, kada ga je pitao, nije znao da navede gde se nalaze na teritoriji KiM mete, nije znao da mu odgovoru, dodajući da Tači "nije imao pojma šta se dešava".

On je ispričao i kako je NATO iz aviona gađao jedan objekat jer su mislili da je to jedna od baza srpske vojske, da bi se ispostavilo da su u objektu bili kosovski Albanci, dok su vozila srpske vojske bila oko objekta.

Republika

Foto: CHRISTOPHE SIMON / AFP / Profimedia, Veis David / ČTK / Profimedia, TIM OCKENDEN / AFP / Profimedia, UPI / Newscom / Profimedia

 

Vesli Klark

Klark je rekao da je to bio "užasan incident" i da su se zbog toga "užasno osećali".

Pričao je, odgovarajući na pitanja Tačijevog advokatskog tima, o tadašnjem predsedniku Savezne Republike Jugoslavije Slobodanu Miloševiću, tvrdeći da on tokom 1998. godine nije želeo da priča o situaciji na KiM i da je rekao da je to "unutrašnje pitanje".

Klark je detaljno objasnio kako je izgledao period pre bombardovanja, i koliko je puta upozoravao Miloševića da će ukoliko ne povuče snage sa KiM doći do bombardovanja.

On je tokom ispitivanja zastupao tezu da su Srbi vršili nasilje, a da su se Albanci samo branili.

Ispitivanje Klarka je predviđeno da traje oko dva dana. On je i ranije svedočio u Hagu ali protiv Miloševića 2003. godine.

Sudski proces protiv četvorice bivših komandanata tzv. OVK-a započeo je 2023. godine, tri godine nakon njihovog hapšenja i prebacivanja u pritvor Specijalizovanih veća u Hagu, dok se provestepena presuda očekuje početkom 2026. godine.

Oni su optuženi na osnovu individualne krivične odgovornosti i terete se za zločine protiv čovečnosti: progon, zatvaranje, druge nehumane postupke, mučenje, ubistvo i prisilne nestanke, kao i za ratne zločine: protivpravno i proizvoljno lišenje slobode i zatvaranje, surovo postupanje, mučenje i ubistvo.

U optužnici se navodi da su krivična dela koja im se stavljaju na teret izvršena u periodu od marta 1998. do septembra 1999. na više mesta u AP Kosovu i Metohiji, kao i u Kukešu i Cahanu u severnoj Albaniji.

Prema navodima, ta dela su izvršili pripadnici tzv. OVK-a protiv stotina civila i lica koja nisu bili aktivni učesnici u neprijateljstvima. Sva četvorica su negirali krivicu.

U haškom pritvoru nalaze se od oktobra 2020. godine.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (3)

Loading
Слађана Точиловац Шаљић

17.11.2025 17:26

И онда је мрмота замотао чоколаду. Тачи и остали, али и сам Весли Кларк, који би требало да буде такође на оптуженичкој клупи, јер је ратни злочинац који је без одлуке СБ УН бомбардовао суверену земљу , чланицу УН, су криви за безбројне злочине против човечности и ратне злочине. То што је неко лепо ошишан и одевен није доказ да није главнокомандујући терористичке организације. И чланови Хамаса шетају по луксузним летовалишту ма,неки и по Европи као тзв слободни новинари. То не значи да нису терористи. Весли Кларк је одговоран за бомбардовање зграде РТС а 1999, бројних цивилних објеката, укључујући болнице и школе у Србији. За смрт и рањавање неколико хиљада цивила и за ратно профизерство. Јер је након сукоба пошто је протерано преко 220000 Срба и око 160000 Рома и један део Албанаца, преузео део енергетског система и водио бизнис на КиМ. И он и Медлин Олбрајт. То им је Тачи омогућио. А све то је према међународном праву власништво Републике Србије. Тако да је Кларк потпуно компромитујућа фигура што се тиче одбране Тачија осталих. Република Србија је исплатила чак и дуг тзв Косова као наследник СФРЈ и СРЈ. Кларк је исто што и друмски разбојник. И његова реч не вреди ништа.

Слађана Точиловац Шаљић

17.11.2025 17:32

У ствари одбрана Кларка у корист Тачија изгледа као када би Мартин Борман бранио Хитлера.

Слађана Точиловац Шаљић

17.11.2025 17:34

Јер и Борман и Хитлер су били лепо подшишани. И одевени.