TRAMPOV ŠAMAR KINI: Peking besan zbog najnovijeg poteza Amerikanca - pređena crvena linija!
Prve isporuke u okviru novog ugovora počeće u roku od mesec dana, saopštilo je ministarstvo odbrane Tajvana.
Foto: Tanjug/AP, Shutterstock
Prvi put od inauguracije Donalda Trampa, u januaru 2025, Vašington je odobrio prodaju borbenih aviona i komponenti za avione Tajvanu, u vrednosti od 330 miliona dolara, objavio je Rojters.
- Ovo će pomoći da se poboljša sposobnost primaoca da se suprotstavi trenutnim i budućim pretnjama, održavanjem operativne spremnosti svojih flota F-16, C-130 i drugih aviona - saopštio je Pentagon.
Kina je izrazila negodovanje zbog nastavka prodaje.
Administracija predsednika Tajvana Lai Ćingdea, sa svoje strane, zahvalila je SAD na intenziviranju sistematske prodaje i podršci njenim odbrambenim kapacitetima.
- Produbljivanje bezbednosnog partnerstva, između Tajvana i SAD, važan je kamen temeljac mira i stabilnosti u indopacifičkom regionu - navodi se u saopštenju.
Prve isporuke u okviru novog ugovora počeće u roku od mesec dana, saopštilo je ministarstvo odbrane Tajvana.
Ovo oružje će pomoći u održavanju borbene gotovosti lovaca Ratnog vazduhoplovstva i jačanju protivvazdušne odbrane ostrva, kao i poboljšanju odbrambenih kapaciteta Tajvana i poboljšanju njegove sposobnosti da odgovori na upade u "sivu zonu" (vode koje okružuju ostrvo) od Kine, koja ostrvo smatra delom svoje teritorije.
- Tajvansko pitanje leži u srži osnovnih interesa Kine i prva je crvena linija koja se ne sme preći u kinesko-američkim odnosima - izjavio je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan.
Vašington ima zvanične diplomatske odnose s Pekingom, ali održava nezvanične veze s Tajvanom i najvažniji je dobavljač oružja ostrvu, obavezujući se da će Tajvanu obezbediti kapacitete za samoodbranu.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)