STIŽE NAJHLADNIJA ZIMA U POSLEDNJIH 130 GODINA! Hladnoća će obarati sve rekorde, temperatura pada nenormalno nisko!
Izuzetno hladno sve do srede.
Foto: shutterstock.com/Sambulov Yevgeniy
Talas arktičkog hladnog vazduha koji ovog vikenda stiže u Sjedinjene Američke Države doneće rekordno niske temperature, kakve nisu zabeležene još od 19. veka, kao i prvi sneg ove sezone, prenosi Vašington Post. Meteorolozi navode da će se izuzetno hladno vreme za ovo doba godine zadržati sve do srede.
Hladni talas će tokom vikenda najpre zahvatiti oblasti Plejnsa i Srednjeg Zapada, a zatim se u ponedeljak proširiti na Istočnu obalu. Ekstremno niskim temperaturama biće izloženo oko 155 miliona stanovnika.
Očekuje se da hladnoća stigne čak i do juga SAD i Floride, gde će temperature početkom naredne sedmice biti niže za 20 do 30 stepeni u odnosu na uobičajen prosek. U gradu Bruksvil na Floridi mogao bi da bude oboren rekord iz 1894. godine, jer se prognozira da će temperatura pasti na samo 1 stepen Celzijusa. To bi moglo da dovede do smrzavanja iguana koje žive u tom regionu, zbog čega bi mogle da padaju sa drveća, navodi list.
Meteorolozi prognoziraju i prvi sneg ove sezone u delovima Mičigena, uključujući Detroit.
Od ponedeljka do srede očekuju se lokalno obilne snežne padavine u Ohaju, Pensilvaniji i Njujorku, a moguć je i snežni pokrivač u Čikagu i Indijanapolisu.
Rekordno niske temperature mogle bi da budu zabeležene u čak 13 američkih država, od Pensilvanije do Floride. U Noksvilu u Tenesiju očekuje se maksimalna dnevna temperatura od samo 2,7 stepeni Celzijusa, čime bi mogao da bude oboren rekord za ovo doba godine iz 1973, dok se u Hantsvilu u Alabami prognozira oko 5 stepeni, što bi bilo ispod rekorda iz 1950, uz dalji pad temperature.
Kako se navodi, uzrok ovog kratkotrajnog, ali oštrog prodora hladnog vazduha je polarna vazdušna struja koja povlači ledenu masu iz severne Kanade ka jugu SAD, usled stagnirajućeg polja neobično visokog pritiska blizu Grenlanda.
Izvor: Tanjug/Republika/G.A.
Bonus video
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)