"SILOVANJE NIJE TRAJALO DOVOLJNO DUGO DA BUDE OZBILJNO DELO!" Skandalozna odluka suda u slučaju napastvovanja devojčice

Svet

25.10.2025

15:27

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Niko ne može da veruje da je sudija, i to žena, donela ovakvu odluku.

"SILOVANJE NIJE TRAJALO DOVOLJNO DUGO DA BUDE OZBILJNO DELO!" Skandalozna odluka suda u slučaju napastvovanja devojčice

Foto: Schutterstock

Odluka švedskog suda da ne deportuje eritrejskog migranta osuđenog za silovanje šesnaestogodišnje devojčice izazvala je šok i ogorčenje širom Evrope.

Sud je ocenio da zločin, iako težak, nije bio “izuzetno ozbiljan” jer nije trajao dovoljno dugo da bi opravdao deportaciju, što je pokrenulo žestoku raspravu o stanju u švedskom pravosuđu, imigracionoj politici i zaštiti žrtava.

Slučaj koji je uzdrmao Švedsku

Napad koji je potresao zemlju dogodio se 1. septembra 2024. godine u gradu Šelefteo na severu Švedske. Tada šesnaestogodišnja Meja Åberg vraćala se kući pešice nakon kasne smene u Mekdonaldsu, pošto je propustila autobus.

Dok je prolazila kroz pešački tunel, napao ju je osamnaestogodišnji eritrejski izbeglica Jazid Mohamed. Oduzeo joj je mobilni telefon, odvukao je u tunel i seksualno je napastvovao. Devojka se uspela otrgnuti i pobeći, ali trauma nije prestala.

Porodica je napad odmah prijavila policiji, ali prva istraga nije dovela do hapšenja. U mesecima koji su usledili, Meja je živela u strahu, dodatno potresena jer je nastavila da viđa napadača u gradu, pa čak i u školi koju je pohađala.

– Dobila sam napad panike, pobegla sam i zaključala se u toalet – ispričala je za lokalne medije nakon što ga je ugledala u školskoj kantini. Zbog stresa i straha prestala je da pohađa nastavu.

Iako je Mohamed u početku oslobođen zbog “nedostatka dokaza”, tužilaštvo je uložilo žalbu. U ponovljenom postupku, Apelacioni sud ga je proglasio krivim i osudio na tri godine zatvora, uz obavezu da žrtvi isplati odštetu od 240.000 švedskih kruna (oko 20.500 evra).

Međutim, ključni deo presude odnosio se na zahtev da se Mohamed deportuje po odsluženju kazne, zahtev koji je sud odbio.

Sud: “Zločin nije bio izuzetno ozbiljan”

U obrazloženju presude sud se pozvao na Konvenciju Ujedinjenih nacija o statusu izbeglica iz 1951. godine, prema kojoj se izbeglica može deportovati samo ako je počinio “izuzetno teško krivično delo” ili ako predstavlja “ozbiljnu opasnost po javni red i bezbednost”. Sud je zaključio da silovanje Meje Åberg, iako teško, ne ispunjava te kriterijume.

– Silovanje se u mnogim slučajevima smatra izuzetno teškim delom koje može opravdati deportaciju, ali svaki slučaj mora biti procenjen pojedinačno. Uzimajući u obzir prirodu i trajanje konkretnog dela, sud smatra da zločin jeste ozbiljan, ali ne i toliko izuzetno težak da bi opravdao proterivanje Jazida Mohameda – navodi se u presudi.

Ovakvo tumačenje izazvalo je bes javnosti, a mnogi kritičari smatraju da sud umanjuje težinu zločina i traumu žrtve, stavljajući status izbeglice iznad bezbednosti građana. Na društvenim mrežama, Donald Tramp Mlađi reagovao je porukom:

– Šta se, do đavola, dešava sa ovim svetom? Probudite se, ljudi, jer nas signaliziranje vrline vodi u samouništenje!

Ovo, međutim, nije usamljen slučaj u Švedskoj. Mediji podsećaju na ranije presude u kojima su osobe sa desetinama krivičnih prijava ostajale u zemlji, uključujući i slučaj četvorice Eritrejaca optuženih za grupno silovanje 2022. godine koji takođe nisu deportovani.

Slučaj Meje Åberg postao je simbol švedskog pravosudnog sistema za koji mnogi tvrde da je zakazao u zaštiti najranjivijih. Odluka suda ne samo da je produbila bol žrtve i njene porodice, već je ponovo otvorila pitanje – gde prestaje humanost, a počinje nepravda?

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading