BIVŠI PREMIJER U ŠOKU: Zbog reakcije studenata, smesta uzbunio javnost
Džonson poziva na jačanje borbenog duha, jedinstva i spremnosti za suočavanje sa savremenim pretnjama.
Foto: Shutterstock
Bivši britanski premijer, Boris Džonson, izrazio je zabrinutost, zbog reakcija pojedinih studenata Oksfordskog univerziteta, koji su javno izrazili zadovoljstvo, povodom ubistva američkog konzervativnog aktiviste, Čarlija Kirka.
Kirk je ubijen, 8. septembra, snajperskim hicem, tokom javnog događaja na Univerzitetu Juta Vali. Napadač, Tajler Robinson (22), uhapšen je i optužen za teško ubistvo.
U svojoj kolumni za Daily Mail, Džonson je istakao da ne traži ograničavanje slobode govora, koju smatra temeljem univerzitetskog života. Međutim, kako kaže, duboko ga uznemirava to što su neki studenti slavili smrt Kirka (31), oca dvoje dece, pravdajući to njegovim političkim stavovima.

Foto: Tanjug/AP Photo/Thomas Krych
Džonson piše da su Kirka mnogi kritikovali zbog njegovih stavova o abortusu, transrodnim pravima, imigraciji i rasnim pitanjima, ali podseća da takva mišljenja, ma koliko bila nepopularna, nisu nezakonita i spadaju u demokratski okvir slobodnog izražavanja.
Bivši premijer ukazuje na širi problem: mlade generacije, prema njegovim rečima, sve teže podnose ideološke razlike i često reaguju burno na mišljenja koja smatraju uvredljivim, čak i do te mere da opravdavaju nasilje.
Džonson vidi u tome posledicu "prezaštićenosti" i kulture izbegavanja rizika, koja, kako kaže, mladima uskraćuje psihološku otpornost i spremnost za stvarne životne izazove. Kao simbol tog trenda navodi pad interesovanja za vožnju, alkohol i seksualne odnose među mladima, što povezuje s porastom anksioznosti.
U tekstu se osvrće i na istoriju Oksforda, podsećajući na kontroverznu odluku studenata, 1933. godine, da ne žele da ratuju za kralja, ali i na njihovu kasniju hrabrost, tokom Drugog svetskog rata. Time želi da istakne važnost očuvanja mentalne i fizičke snage u nestabilnim vremenima.
Na kraju, upozorava da Zapad, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, ne sme delovati slabo i preosetljivo u očima potencijalnih protivnika, poput Vladimira Putina. Poziva na jačanje borbenog duha, jedinstva i spremnosti za suočavanje sa savremenim pretnjama.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)