TRAMP PSOVAO PRED SVETOM! Iran i Izrael ga izigrali i prekršili primirje, slavni filozof napao predsednika SAD (VIDEO)
Predsednik SAD pohvalio se jutros da je uspeo da obe strane natera da momentalno prekinu s ratnim dejstvima ali to se izgleda ipak ne poštuje

Foto: Tanjug/AP/Vahid Salemi, Leo Correa, Mahmoud Illean, Abir Sultan, Evan Vucci, Office of the Iranian Supreme Leader
Sukob Izraela i SAD s Iranom - 12. dan!
15:47 Tramp: Ne želim promenu režima u Iranu
Na pitanje da li želi promenu režima u Iranu, američki predsednik Donald Tramp je rekao da ne želi, prenosi Rojters.
- Ne. Da jeste, bilo bi, ali ne, ne želim to. Voleo bih da se sve što pre smiri- rekao je.
- Promena režima donosi haos, a idealno bi bilo da ne bismo videli toliko haosa. Videćemo kako će se stvari razvijati - dodao je predsednik SAD.

Foto: Tanjug/AP/Ariel Schalit, Majdi Mohammed, Alex Brandon, Thanassis Stavrakis, Ohad Zwigenberg, Alex Brandon, National Nuclear Security Administration
14:54 - Izrael napao radar u Iranu
Izraelski borbeni avioni navodno su napali radar u severnom Iranu posle telefonskog razgovora američkog predsednika Donalda Trampa i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, piše Sky News.
14:46 - KO JE TRAMP, PA DA NAREDI PREKID?
Francuski filozof Bernar-Anri Levi osudio je danas inicijativu predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donlda Trampa o postizanju primirja između Izraela i Irana rekavši:
- Ko je on da naredi prekid vatre?
Kada je Bela kuća najavila američke napade na Teheran, on je izrazio podršku ovoj vojnoj akciji, prenosi Figaro.
- Ovo je prvi put da to kažem. Možda i poslednji, ali to kažem svim srcem. Hvala vam, predsedniče Trampe. Hvala vam za Izrael - napisao je tada Levi na platformi Iks. Ovog utorka on je izrazio sumnje u vezi sa odlukom Donalda Trampa.
14:35 - IRANCI ONAKO... ZA KRAJ
Iranska Revolucionarna garda (IRCG) saopštila je da je danas lansirala 14 raketa na Izrael "nekoliko minuta" pre nego što je proglašen prekid vatre.
- Kao odgovor na zločin cionističkog režima, u poslednjim minutima pre nego što je prekid vatre nametnut neprijatelju stupio na snagu, Revolucionarna garda je uništila vojne i pomoćne centre cionističkog režima ispalivši 14 raketa širom okupiranih teritorija u dvadeset drugom talasu operacije 'Pravo obećanje3' - navodi se u saopštenju IRCG, objavila je iranska agencija Tasnim.
14:10 - TRAMP SE SMIRIO I GARANTUJE ZA IZRAEL
Posle velike i razumljive nervoze oko kršenja primirja Izraela i Irana, Donald Tramp je došao k sebi.
Američki predsednik izjavio je danas da Izrael neće napasti Iran, kao i da je primirje na snazi.
- Izrael neće napadati Iran. Svi avioni će se okrenuti i vratiti kući, dok budu pravili prijateljski 'pozdrav aviona' Iranu. Niko neće biti povređen, primirje je na snazi! Hvala vam što ste posvetili pažnju ovom pitanju! - naveo je Tramp u objavi na mreži Truth social.
13:50 - KANADSKI PREMIJER ČESTITAO IRANU
Kanadski premijer Mark Karni izjavio je danas da je odluka zvaničnog Teherana da pokrene "deeskalacionu odmazdu protiv Sjedinjenih Američkih Država" nakon američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, stvorila prostor za diplomatiju.
- Vojna akcija Irana bila je istovremeno i njihov diplomatski potez. Naravno, nikada ne pozdravljamo neprijateljstva i vojne reakcije, ali ova iranska vojna akcija bila je proporcionalna, deeskalaciona i čini se da je bila najavljena - rekao je Karni u intervjuu za CNN.
13:30 - HUTI ODUŠEVLJENI IRANOM
Zamenik šefa pres službe jemenske militantne grupe Ansar Alah (Huti) Nasredin Amer čestitao je danas iranskoj vladi i narodu na odgovoru na agresiju SAD i Izraela i ocenio da je jučerašnji napad Irana na američke baze u Kataru i Iraku bio "odvažan".
- Iranski odgovor Sjedinjenim Američkim Državama je hrabar, snažan i odvažan - rekao je on u intervjuu za novinsku agenciju Tasnim.
13:10 - JAVIO SE I MERC
Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je danas da se nada da će akcije Izraela i Sjedinjenih Američkih Država u Iranu trajno da odvrate Teheran od težnje ka ostvarivanju svojih ciljeva u vezi sa nuklearnim oružjem.
- Ne samo Izrael, već i Evropa i svet u celini su ugroženi ovim iranskim nuklearnim programom - rekao je Merc poslanicima u donjem domu parlamenta Bundestaga.
Foto: AP/ Ebrahim Noroozi
12:57 - TRAMP U NEVERICI
Američki predsednik Donald Tramp priznao je pre nekoliko minuta da su Iran i Izrael obostrano prekršili dogovoreno primirje.
- Znate, imamo dve zemlje, koje se bore toliko dugo i tako jako, da više j***** ne znaju šta rade - rekao je Tramp pre nego što je ušao u helikopter.
Pošto je on bio taj koji je svetu saopštio da se dogodio podvig u odnosu dve zemlje, ovo što se jutros dešavalo po Bliskom istoku najviše će zaboleti upravo Trampa.
Očekuje se nastavak oglašavanja američkog predsednika i donošenje novih odluka.
12:35 - OTVARAJU SE AERODROMI PO BLISKOM ISTOKU
Sirija, Oman i druge zemlje na Bliskom istoku ponovo otvaraju svoje vazdušne prostore nakon privremene obustave vazdušnog saobraćaja zbog sukoba između Izraela i Irana, preneli su danas sirijski mediji.
Avio-kompanija Oman Er je saopštila da je red letenja njenih aviona "vraćen u normalu nakon sinoćnjih poremećaja zbog regionalnih tenzija", prenosi Rojters.
Druge zemlje u regionu, uključujući Katar i Irak, takođe su ponovo otvorile svoje vazdušne prostore, a lokalni avio-operateri danas su potvrdili normalizaciju avio saobraćaja.
12:25 - UN: PREKRŠENO MEĐUNARODNO PRAVO
Vazdušni napad na iranski zatvor Evin, u kojem se nalaze politički zatvorenici, predstavlja teško kršenje međunarodnog humanitarnog prava, saopštila je danas Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava.
Portparol Kancelarije Tamin al-Kitan rekao je novinarima u Ženevi da zatvor Evin nije vojni cilj, navodeći da je Izrael izvršio napad na zatvor, preneo je Rojters.
12:10 - IZRAEL NAPAO IRAN U TRI FAZE
Izraelske snage izvele su napade na Iran u tri faze do jutros do devet časova po lokalnom vremenu, saopštio je portparol iranskog vojnog štaba Hatam El-Anbija, prenela je državna televizija Irana.
Ranije je iranska državna televizija prenela da će u zemlji od 7.30 časova po lokalnom vremenu stupiti na snagu prekid vatre.
Međutim, vrhovni savet za nacionalnu bezbednost Irana saopštio je da su oružane snage spremne da "odlučno odgovore" na nastavak izraelskih napada.
11:50 - OGLASILA SE MOSKVA
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da ako su Izrael i Iran zaista uspeli da postignu dogovor o prekidu vatre, onda to samo može biti pozdravljeno.
- Videli smo saopštenje iz kancelarije premijera Izraela, čuli smo saopštenje Abasa Aragčija, do sada nismo videli, nismo čuli, nikakve druge izjave iz Teherana. I naravno, videli smo saopštenja, brojne izjave predsednika (SAD Donalda) Trampa. Ako je zaista bilo moguće postići prekid vatre, onda to može samo biti pozdravljeno - rekao je Peskov novinarima, komentarišući primirje između Irana i Izraela, prenose RIA Novosti.
Foto: Tanjug/AP Pavel Bednyakov
11:20 - TRAMP BEZ REČI
Uzimajući u obzir vremenske zone, sigurno je da je američki predsednik Donald Tramp sada u krevetu.
S druge strane, pojedini mediji tvrde da oka još nije sklopio jer je čuo da obe strane u ratu, dakle i Iran i Izrael nastavljaju da lansiranim raketama provociraju jedni druge.
11:10 - IRAN PRIHVATIO PRIMIRJE
Vrhovni savet za nacionalnu bezbednost Irana saopštio je danas da je odlučeno da se prekine rat sa Izraelom.
Iranske oružane snage pružile su "ponižavajući i primeren odgovor na okrutnost neprijatelja", navodi se u saopštenju, dodajući da je to kulminiralo napadom na američku bazu u Kataru sinoć i raketnim napadima na Izrael u zoru, prenosi Al Džazira.
10:45 - LAŽ
Iranski državni mediji odgovorili su na optužbe Izraela, navodeći da Iran negira izveštaje da je ispalio raketu na Izrael nakon početka primirja.
10:40 - POGINULI "MUČENICI" U ZATVORU
Delovi administrativne zgrade zatvora Evin u Teheranu oštećeni su u jučerašnjem izraelskom vazdušnom napadu, potvrdio je danas portparol ministarstva pravde Irana Askar Džahangir na državnoj televiziji i dodao da ima poginulih i ranjenih.
- Nakon neprijateljskih vazdušnih udara povređeni su neki administrativni i zatvorski službenici kao i zatvorenici i članovi njihovih porodica - rekao je Jahangir, prenosi Rojters.
On je naglasio da ima i poginulih koje je nazvao "mučenicima" rekavši da konačan broj žrtava još nije utvrđen.
10:30 - IRAN OBNAVLJA NUKLEARNI PROGRAM
Iran procenjuje štetu koja je naneta nuklearnim postrojenjima nakon niza izraelskih i američkih vazdušnih udara koji su ciljali glavne iranske nuklearne objekte, izjavio je danas šef iranskog nuklearnog programa Mohamad Eslami, preneli su danas iranski državni mediji.
Prema njegovim rečima Iran preduzima mere za obnavljanje svoje nuklearne industrije, prenosi Rojters.
- Plan je da se spreče prekidi u procesu nuklearne proizvodnje i usluga - rekao je Eslami.
10:15 - IZRAEL SPREMAN ZA OSVETU
Primirje Donalda Trampa po svojoj prilici nije trajalo ni dva sata na Bliskom istoku.
Ministar odbrane Izraela, Izrael Kac, izjavio je da je naložio vojsci da snažno odgovori na iransko kršenje primirja intenzivnim udarima na ciljeve režima u srcu Teherana.
Dve balističke rakete ispaljene su iz Irana na Izrael nakon što je trebalo da stupi na snagu primirje. Obe su presretnute.
Foto: Shutterstock/Hamara
10:00 - IRAN PREKRŠIO PRIMIRJE
Najmanje jedna balistička raketa lansirana je iz Irana na Izrael, čime je Teheran prekršio primirje, objavili su izraelski mediji.
Raketa je verovatno presretnuta, a nema podataka o udarima ili eventualno povređenima, preneo je Tajms of Izrael.
Prethodno su Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile da su detektovale novo lansiranje balističkih raketa iz Irana, sat nakon što je Izrael potvrdio da pristaje na primirje.
Sirene su se oglasile na severu Izraela.
09:18 - DEVETORO IRANACA POGINULO
Najmanje devet ljudi je poginulo, a desetine su ranjene u izraelskim napadima na stambene zgrade na severozapadu Irana rano jutros po lokalnom vremenu, javili su iranski državni mediji pozivajući se na regionalne zvaničnike.
U napadu u provinciji Gilan ranjeno je 33 ljudi i uništene su četiri stambene jedinice, rekao je zamenik guvernera Gilana, prema državnoj novinskoj agenciji Tasnim.
Od poginulih i ranjenih, 16 su bile žene i deca, rekao je guverner oblasti, prenosi CNN.
Guverner je saopštio da su okolne kuće takođe oštećene u eksploziji, navodi američka televizija.
Foto: Tanjug/AP Photo/Baz Ratner
08:45 - IZRAEL ZVANIČNO PRISTAO NA PRIMIRJE
Izraelska vlada saopštila јe da јe pristala na predlog američkog predsednika Donalda Trampa o prekidu vatre.
Premijer Benjamin Netanjahu poručio je u svom stilu da će Izrael "snažno odgovoriti" na svako kršenje primirja.
08:35 - "TRAMP NAS JE MOLIO"
Iranci navode jutros da je Trampov poziv na prekid vatre usledio "nakon što je ranjivost osetljivih izraelskih neprijateljskih centara na napredne iranske rakete naglo porasla poslednjih dana".
Iranska mreža navodi da je Tramp "preklinjao i očajnički zahtevao" uspostavljanje prekida vatre.
Ističe se da je Iran 11 dana pružao hrabar otpor i da je osujetio "zlokobne namere i ciljeve neprijatelja".
Inače, Donald Tramp je u noćašnjoj poruci na kraju napisao:
"Bog blagoslovio i Iran i Izrael i SAD i svet".
Foto: Tanjug/AP Photo/Manuel Balce Ceneta/Leo Correa/Abdel Kareem Hana
08:20 - AERODROMI SU OTVORENI
Izraelski vazdušni prostor ponovo je otvoren za dolazne letove nakon što je bio kratko zatvoren zbog iranske balističke raketne paljbe, saopštila je uprava izraelskih aerodroma.
Broj žrtava u napadu iranskih balističkih raketa na stambenu zgradu u Beršebi porastao je na četiri, nakon što je telo žene izvučeno iz ruševina, saopštili su spasioci, preneo je Tajms of Izrael.
U proteklih nekoliko sati, izraelsko ratno vazduhoplovstvo je pogodilo nekoliko iranskih lansera balističkih raketa u zapadnom Iranu, koji su bili pripremljeni za napade na Izrael, saopštila je izraelska vojska.
08:15 - KATAR UTICAO NA IRAN
Premijer Katara šeik Mohamed bin Abdulrahman Al Tani obezbedio je saglasnost Teherana za američki predlog o prekidu vatre u sukobu između Izraela i Irana tokom razgovora sa iranskim zvaničnicima, rekao je za Rojters zvaničnik upućen u pregovore.
Razgovori su održani nakon jučerašnjih iranskih napada na američku vojnu bazu u Kataru, rekao je izvor Rojtersa.
Telefonski poziv usledio je nakon što je američki predsednik Donald Tramp rekao katarskom premijeru da je Izrael pristao na prekid vatre i zatražio pomoć Dohe da ubedi Teheran da takođe pristane na sporazum o prekidu vatre, rekao je zvaničnik.
08:00 - POTPUNA KONFUZIJA
Iranski i izraelski mediji preneli su da je prekid vatre između Irana i Izraela započeo, ali još uvek postoji konfuzija oko preciznih detalja i vremena početka primirja, javlja CNN.
U svom prvom saopštenju, američki predsednik Donald Tramp naveo je da će prekid vatre početi oko šest sati nakon njegove prve objave na društvenim mrežama, što je približno 12.00 časova po istočnom vremenu, piše američka televizijska mreža.
Nekoliko minuta nakon ponoći po istočnom vremenu, iranski i izraelski mediji objavili su naslove u kojima su izjavili da je prekid vatre počeo.
Iranska državna televizija, "Press TV" objavila je:
"Prekid vatre počinje nakon četiri talasa iranskih napada na izraelskim okupiranim teritorijama".
Novinska agencija Tasnim objavila je na svom Telegram kanalu da je prekid vatre ušao u "fazu sprovođenja".
07:45 - TRAMP JE BESAN
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je primirje između Irana i Izraela sada na snazi. Tramp je napisao na svojoj društvenoj mreži Truth Social ''da moli Iran i Izrael'' da ne krše primirje.
Američki predsednik objavio je noćas da je postignut dogovor o primirju i da je rat između Izraela i Irana gotov, ali nakon toga obe strane su ispalile nove rakete.
07:40 - IRANCI UBILI NEKOLIKO IZRAELACA
Broj žrtava u napadu iranskih balističkih raketa na stambenu zgradu u Beršebi porastao je na četiri, nakon što je telo žene izvučeno iz ruševina, saopštili su spasioci.
Kako je ranije objavila hitna služba Magen David Adom (MDA), tri osobe su poginule u balističkom iranskom raketnom napadu na Beršebu, preneo je Tajms of Izrael.
Prema navodima MDA, među poginulima su žena u četrdesetim godinama, muškarac u četrdesetim i muškarac u dvadesetim godinama, preneo je Tajms of Izrael.
07:30 - TRAMP PROGLASIO KRAJ RATA
- Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp objavio je rano jutros da će Izrael i Iran postići potpuno i totalno primirje koje će u narednih dvadesetak sati prerasti u potpuni kraj rata.
- U potpunosti je dogovoreno da između Izraela i Irana dođe do potpunog prekida vatre (otprilike šest sati od sada, kada će Izrael i Iran kompletirati njihove finalne misije koje su u toku) za 12 sati, i u tom trenutku će se smatrati da je rad okončan. Zvanično, Iran će početi da sprovodi prekid vatre, a nakon dvanaestog sata Izrael će početi da sprovodi prekid vatre, a posle 24-tog sata stupiće na snagu zvaničan kraj dvanaestodnevnog rata, što će pozdraviti svet - navodi se u Trampovoj objavi na njegovoj mreži Truth social.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)