SIJEVA NEBESKA AŽDAJA ZA TILI ČAS STIŽE DO AMERIKE! Kineska narodnooslobodilačka armija razvila novo zastrašujuće oružje

Svet

21.05.2025

11:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Džinovski nosač može da lansira 100 dronova u samo nekoliko sekundi s visina koje nisu u dometu radara

SIJEVA NEBESKA AŽDAJA ZA TILI ČAS STIŽE DO AMERIKE! Kineska narodnooslobodilačka armija razvila novo zastrašujuće oružje

Foto: TANJUG AP Li Gang/PRINTSKRIN

Alarmi se crvene u SAD zbog Kine. Ova zemlja predstavila je zastrašujuće novo oružje iz svoje sve moćnije vazdušne flote - džinovski nosač bespilotnih letelica "Jiu tun" (nebeska visina), sposoban da lansira čak 100 bespilotnih letelica-kamikaza u samo nekoliko sekundi, i to s visina koje premašuju domet većine radarskih sistema.

- Novi nosač poleteće u prvu zvaničnu misiju do kraja juna, čime postavlja temelje za proširenje operativnog dometa kineskog vazduhoplovstva - preneo je list Saut čajna morning post.

USKORO PRVI LET

Prema izveštaju tog kineskog medija, prvi let u misiji označiće početak serije testova pre nego što kineska narodnooslobodilačka armija rasporedi bespilotnu letelicu u zvaničnu upotrebu. "Jiu tun" je sposoban za obaveštajne, nadzorne i izviđačke zadatke, ali i za elektronsko ratovanje.

Karakteristike

- 25 metara raspon krila
- 12 sati domet leta
- 7.000 kilometara bez sletanja
- 6 tona opreme može da nosi
- 100 dronova ispaljuje u nekoliko sekundi

Avion teži 16 tona i dizajniran je za izvođenje složenih misija izviđanja i napada. Ima raspon krila od 25 metara i domet leta od 12 sati, što je više nego dovoljno da izazove pustoš na Tajvanu, u Japanu ili čak američkim bazama preko Pacifika, zbog čega su u SAD u strahu i prave strategije u slučaju napada, mada, prema izjavama kineskih zvaničnika, cilj ovog projekta nije ofanziva, već odbrana i odvraćanje potencijalnih agresora.

Foto: TANJUG AP Johnson Lai

 

 

Samo u Japanu SAD imaju 120 vojnih baza, a u Južnoj Koreji oko 70. Na meti bi lako mogle da se nađu i one na američkom kontinentu budući da je rastojanje morskim putem oko 11.000 kilometara. 

Nosi rakete i krstareće projektile

"Jiu tun" nije samo leteća fabrika dronova već ujedno i naoružana platforma koja može da nosi krstareće projektile i rakete zemlja-vazduh srednjeg dometa, poput pl-12E, čime dodatno učvršćuje svoju poziciju kao višefunkcionalna pretnja.

- Letelica je dizajnirana da leti na velikim visinama, izbegavajući radare i mnoge kopnene odbrambene sisteme, dakle pravi nevidljivi grabljivac za moderno ratovanje - ističu s ponosom državni mediji u Kini.

Prema izveštaju kineskih državnih medija tokom vikenda, četvrti prototip ovog visokotehnološkog drona upravo je završio fazu montaže konstrukcije i sada prolazi kroz završnu fazu instalacije i testiranja. Prvi probni let očekuje se već sledećeg meseca, što će sigurno izazvati zabrinutost u Vašingtonu i uzdrmati bezbednosnu arhitekturu u Aziji.

POSLEDNJA VERZIJA MOĆNIJA

Ova zastrašujuća letelica može da nosi do šest tona opreme, od municije do sofisticiranih sistema nadzora, i ima domet od više od 7.000 kilometara. Ali ono što je zaista čini jedinstvenim jeste sposobnost da ispali rojeve dronova-kamikaza. Nosač je prvi put prikazan na najvećoj kineskoj vazduhoplovnoj izložbi u novembru prošle godine, ali je poslednja verzija, kako tvrde insajderi, daleko moćnija i opasnija.

Foto: Tanjug/Grigory Sysoev/ RIA Novosti via AP

Si Đinping

Karan: PVO nemoćan pred takvom silom

Ljuban Karan, nekadašnji potpukovnik KOS, ističe da Kina strahovito napreduje po pitanju jačanja vojne sile.

- Počela je trka oko korišćenja veštačke inteligencije u vojne svrhe, to je veliki problem za sve velike sile. Avion kakav je Kina napravila je nezaustavljiv jer svaki PVO sistem ima ograničenje po broju ciljeva koje može da prati, a s druge strane, projektili mogu da pređu hiljade kilometara. Kina u poslednjem periodu strahovito napreduje po pitanju razvoja i jačanja vojne sile. Oni se spremaju. S druge strane, dobro je što imaju takvo upravljanje državom da ne srlja u obračune, ali je spremna. Zato niko više i ne pomišlja na vojne obračune s Kinom. Indopacifičko pitanje je i dalje goruće i SAD neće da se odreknu kontrole tog puta preko Tajvana - kaže Karan.

- Snimci koje su objavili državni mediji prikazuju letelicu kako u simulaciji lansira na desetine dronova u koordiniranom udaru. Neki stručnjaci upozoravaju da bi neprijateljske odbrambene sisteme jednostavno pregazila njihova brojnost i brzina i da bi bilo nemoguće odbraniti se od tih rojeva dronova - piše Dejli mejl.

Menja pravila igre oko Tajvana

Vojni analitičari tvrde da bi ova taktika mogla potpuno da promeni pravila igre u slučaju sukoba oko Tajvana. Rojevi dronova mogli bi, navodno, da prikupljaju obaveštajne podatke, ometaju komunikaciju ili izvode precizne udare na ciljeve.

- Peking je razvio sve sofisticiranije i inovativnije dronove u protekloj deceniji jer su bespilotne letelice počele da igraju značajnu ulogu u modernom ratovanju i asimetričnim mogućnostima. Smatra se da su takve operacije ključne za potencijalne regionalne vojne konflikte, kao što je Tajvanski moreuz - ne krije se u izveštaju kineskih medija.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading