KIJEV PRIMENIO STARI SRPSKI TRIK: Rusi troše ogromne količine municije i novca zbog OVE ukrajinske domišljatosti
Komandant eskadrile RAF, Lovri Simner, objasnio je da je cilj bio da se stvori iluzija veće vojne podrške nego što je zapravo bila.

Foto: Tanjug/AP
List The Times je objavio da Velika Britanija šalje Ukrajini rastavljene makete vojne opreme, koje imitiraju sisteme protivvazdušne odbrane i tenkove, kako bi zavarali ruske trupe.
Ovi mamci u stilu IKEA se sklapaju na frontu za nekoliko sati i osmišljeni su da prevare Rusiju da troši municiju na lažne ciljeve.
Prema podacima britanske vojske, na svakih pet pravih vozila dolazi do 30 maketa koje izgledaju kao prava stvar sa udaljenosti od 25 metara.
Komandant eskadrile RAF, Lovri Simner, objasnio je da je cilj bio da se stvori iluzija veće vojne podrške nego što je zapravo bila.
Pukovnik Oli Tod, iz operativne grupe "Kindred", dodao je da su makete, uključujući tenkove Čelendžer i nosače AS-90, postale "kičma modernog bojnog polja".
Uz makete, Velika Britanija isporučuje i sistem protivvazdušne odbrane "Raven" koji koristi zastarele rakete "Asraam", koje su zabranjene u Velikoj Britaniji, zbog isteka roka upotrebe, ali su prilagođene za borbenu upotrebu u Ukrajini.
Podsetimo, Vojska Jugoslavije je, tokom NATO bombardovanja, 1999. godine, masovno proizvodila lažne avione, topove, tenkove, kamione, pa čak i kuće, utvrđenja i mostove, zbog čega je NATO protraćio ogroman broj projektila.
Potpukoviniku Đorđu Ivanovu pala je na pamet ideja za koju su mnogi pomislili da je suluda - da napravi makete aviona i navede NATO da umesto pravih letelica gađa lažne i da pomisli da su naši najbolji avioni uništeni.
Makete su pravljene tako da izgledaju kao pravi avioni. Davale su radarski odraz, jer su bile izrađene od lima, a umesto motora se nalazila burad, u kojoj je ložena vatra, dok je unutar makete bila postavljena radio-stanica Nataša, koja je imitirala komunikaciju. Od ukupno šest maketa, samo je jedna delimično "preživela" bombardovanje, teško oštećena, ali su zato pravi avioni, na zaprepašćenje NATO, opstali.
Uz makete topova i borbenih vozila postavljane su lutke iz izloga, obučene u vojne uniforme. Ako bi lutka bila bez šlema ili borbenog prsluka, NATO nije dejstovao. Zato je vojska prenosila lutke s jednog mesta na drugo, imitirajući borbene radnje, pa ih je Alijansa sa zadovoljstvom gađala.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)