KABUM! KINA POTAPA EKONOMIJU SAD! Uveli carine od NEVEROVATNIH 125 odsto

Republika.rs

Autor:

Svet

11.04.2025

10:19

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Težak kontraudar

KABUM! KINA POTAPA EKONOMIJU SAD! Uveli carine od NEVEROVATNIH 125 odsto

Foto: Shutterstock/Dilok Klaisataporn

Shutterstock/Dilok Klaisataporn

Kina je povećala svoje uzvratne carine na američki uvoz sa 84% na 125%, saopštila je u petak Komisija za carine Državnog saveta.

Odgovor Vlade Kine

Trgovinski ratovi nemaju pobednike, a protekcionizam vodi u ćorsokak, navodi se u danas objavljenom dokumentu kineske vlade pod nazivom "Pozicija Kine o nekim pitanjima koja se tiču kinesko-američkih ekonomskih i trgovinskih odnosa".

- Istorija nam govori da je saradnja Kine i SAD od velike obostrane koristi, dok konfrontacija neće doneti ništa osim štete obema stranama. Jačanje kinesko-američke saradnje u skladu je sa očekivanjima celog sveta - navodi se u dokumentu koji je objavio "Global tajms".

Vlasti u Pekingu smatraju da "rastući unilateralizam i protekcionizam u Sjedinjenim Američkim Državama" značajno ometaju normalnu ekonomsku i trgovinsku saradnju između dve zemlje.

Na udaru kritike su Trampove recipročne carine koje, prema mišljenju Pekinga, ne samo da predstavljaju ozbiljno kršenje pravila Svetske trgovinske organizacije, već će imati i negativne posledice na američku privredu.

- Istorija nam je više puta pokazala da trgovinski protekcionizam neće pomoći u jačanju domaće privrede jedne zemlje. Umesto toga, napraviće ozbiljnu štetu svetskoj trgovini i investicijama, što bi moglo da izazove globalnu ekonomsku i finansijsku krizu - smatra Peking.

Kina je odgovorila vlastitima merama, ali ostaje otvorena za rešavanje problema kroz dijalog, dodaje se u dokumentu.

- Globalna ekonomija može ostvariti brži rast ako su globalna tržišta fer, otvorena, transparentna i zasnovana na pravilima, što se ne može postići bez saradnje Kine i SAD - navodi se u tekstu.

Kina smatra da dve zemlje mogu da reše svoje probleme kroz ravnopravan dijalog i konsultacije i zajednički promovišu zdrav, stabilan i održiv razvoj bilateralnih ekonomskih i trgovinskih odnosa, prateći principe međusobnog poštovanja, miroljubive koegzistencije i saradnje na opštu korist, zaključuje se u saopštenju.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading