"TO UZROKUJE BOL RUSIJI" Ursula fon der Lajen objasnila svrhu sankcija Moskvi
Fon der Lajen je navela da je najbolja garancija za bezbednost "jaka i dobro opremljena" vojska Ukrajine.

Foto: Tanjug/AP Photo/Omar Havana, File
Ursula fon der Lajen je u intervjuu za francusku televiziju LCI izjavila da sankcije "prouzrokuju bol" Rusiji i da će trajati sve dok se ne postigne rešavanje konflikta u Ukrajini.
- Sankcije su veoma ozbiljne, prouzrokuju bol. Utiču na rusku ekonomiju i predstavljaju snažan mehanizam pritiska. Zbog toga će ostati na snazi dok ne bude uspostavljen pravičan mir u Ukrajini. Na kraju, Ukrajina odlučuje šta je za nju pravičan i trajan mir - rekla je ona.
Fon der Lajen je, takođe, navela da je najbolja garancija za bezbednost "jaka i dobro opremljena" vojska Ukrajine.
- Videli smo da Putin neće stati, ako ga ne zaustavi vrlo jaka vojna pozicija. Zbog toga je za EU i Ukrajinu veoma važno imati jake vojne pozicije: garancije bezbednosti za Ukrajinu, a za EU snažnu odbrambeno-industrijsku bazu i moćne odvraćajuće snage - zaključila je ona.
Podsetimo, nakon povratka Donalda Trampa na vlast u Americi i sve većih pretnji iz Rusije, Evropa se suočava s ozbiljnim izazovima. Evropska komisija (EK) je u svojoj novoj strategiji savetovala građane da obezbede zalihe hrane i vode za najmanje 72 sata. Ova strategija je naišla na brzo usvajanje u mnogim evropskim zemljama, a posebno se ističu nordijske zemlje i Nemačka. Ovakvi potezi dolaze u svetlu rastućih tenzija i mogućnosti vojne agresije, što dodatno povećava osećaj nesigurnosti među građanima.
Evropska komisija je naglasila potrebu za proaktivnim pristupom i pripremom za krizne situacije. U okviru strategije, EK podstiče građane da razviju planove za hitne slučajeve i da prikupe osnovne zalihe. Hadža Lahbib, evropska komesarka za pripravnost, izjavila je da je važno da se ljudi pripreme za 72 sata samostalnog snalaženja u slučaju krize. Pored osnovnih namirnica, građani su upozoreni da pripreme torbu za hitne slučajeve koja treba da sadrži ključne stavke, kao što su voda, hrana, lekovi i drugi neophodni resursi.
U skladu sa evropskom strategijom, mnoge države članice već su preduzele konkretne korake. Na primer, Švedska preporučuje građanima da kod kuće imaju određene zalihe, dok Norveška savetuje da se obezbede tablete joda za slučaj nuklearnog incidenta. U Nemačkoj, stanovnici su pozvani da prilagode svoje podrume i garaže u skloništa, a novi zakon nalaže da građevinari moraju uključiti bezbedna skloništa u nove domove. Ove mere pokazuju ozbiljnost sa kojom se zemlje bore sa mogućim pretnjama.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)