SKANDAL NA ULICI: Studentkinja krenula u crkvu, a onda su joj policajci iznenada stavili LISICE NA RUKE! Ovo je bio razlog (VIDEO)

Svet

27.03.2025

12:40

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Agenti su joj prišli i iznenada su je priveli, nije imala pojma šta se dešava

SKANDAL NA ULICI: Studentkinja krenula u crkvu, a onda su joj policajci iznenada stavili LISICE NA RUKE! Ovo je bio razlog (VIDEO)

Foto: Shutterstock

Rumejsa Ozturk (30), turska državljanka i doktorantkinja Univerziteta Tufts uhapšena je na ulici u Masačusetsu kada je krenula u crkvu.

Ozturk, koja je imala važeću F-1 studentsku vizu, zaustavljena je u Somervilu dok je išla ka crkvi.

Video snimak hapšenja prikazuje šest neidentifikovanih osoba s prekrivenim licima kako joj oduzimaju telefon i stavljaju lisice na ruke.

- Mi smo policija - čuje se u snimku, dok prolaznik pita:

- Zašto krijete lica?

 

 

Prema njenoj advokatici, Ozturk je bila na telefonskoj vezi s majkom kada su je maskirani agenti presreli.

- Ne znamo gde se nalazi niti smo uspeli da stupimo u kontakt s njom. Protiv nje do sada nisu podignute nikakve optužbe - rekla je Kanbabai.

Administracija Tufts Univerziteta potvrdila je da je Ozturk bila njihov student, ali je saopštila da nije imala nikakvih informacija o njenom hapšenju niti je univerzitet delio podatke s vlastima.

Ozturkina viza je naglo poništena, bez ikakvog objašnjenja. Međutim, visoki zvaničnik DHS-a kasnije je tvrdio da je razlog njenog pritvaranja "podrška Hamasu", bez pružanja konkretnih dokaza.

Ozturk je prethodno bila jedna od koautorki teksta u kojem se poziva na priznanje "palestinskog genocida" i povlačenje investicija s Tuftsa koje su povezane s Izraelom.

Nakon objave tog teksta, njeno ime našlo se na kontroverznoj listi Canary Mission, veb stranici koja crni propalestinske aktiviste u SAD-u.

Dovedena u centar za deportacije u Luizijani, Federalni sudija Indira Talvani naredila je vlastima da ne premeštaju Ozturk izvan Masačusetsa bez prethodne najave od 48 sati.

Međutim, uprkos toj zabrani, ICE je prebacio Ozturk u pritvorski centar u Bazilu, Luizijana, udaljen hiljadama kilometara.

Njeno hapšenje izazvalo je oštre reakcije političara i građana.

Kongresmenka Ajana Presli nazvala je slučaj "užasavajućim kršenjem Ustava", dok je državna tužiteljka Masačusetsa Andrea Džoj Kempbel upozorila da "hapšenja političkih neistomišljenika iz zasede nisu javna bezbednost, već zastrašivanje".

U Somervilu su se okupile stotine demonstranata tražeći njeno oslobađanje. Nosili su transparente "Oslobodite Rumejsu Ozturk" i "Ruke dalje od studenata", uz povike podrške Palestini.

Tursko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da aktivno prati situaciju te je u kontaktu s američkim vlastima kako bi zaštitilo prava svoje državljanke.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading