JEDNA OSOBA UBIJENA, DRUGA RANJENA! Horor u pekari!

Autor:

Svet

15.02.2025

22:20

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ranjenom se bore za život.

JEDNA OSOBA UBIJENA, DRUGA RANJENA! Horor u pekari!

Foto: Tanjug/AP

U pucnjavi koja se kasno popodne dogodila u pekari-poslastičarnici u Milanu, povređena su dvojica muškaraca, od kojih je jedan preminuo pre nego što je stigao u bolnicu, prenosi Rai Uno.

Do pucnjave je došlo oko 18.30 časova iz za sada nepoznatih razloga. Italijanski mediji navode da su obe žrtve ukrajinskog porekla.

Jedan od povređenih je prebačen u polikliniku, gde su lekari ubrzo konstatovali njegovu smrt.

Drugi, star 26 godina, hospitalizovan je u veoma teškom stanju u bolnici u San Karlu, saopštila je policija.

Prva pomoć kod ranjavanja

Osigurajte sopstvenu sigurnost: Pre nego što priđete povređenoj osobi, proverite da li je mesto bezbedno za vas. Ako je pucnjava još u toku, pronađite sklonište i sačekajte dok ne bude sigurno.

Pozovite Hitnu pomoć: Odmah pozovite Hitnu pomoć (broj 194 u Srbiji). Dajte operateru precizne informacije o lokaciji, broju povređenih i vrsti povreda.

Procena stanja povređenog: Proverite da li je povređeni svestan i da li diše. Ako nije svestan, proverite disanje i puls.

Kontrola krvarenja: Krvarenje je često najopasnija posledica ranjavanja. Pritisnite direktno na ranu čistom krpom, gazom ili improvizovanim materijalom (majica, marama) da biste zaustavili krvarenje. Ako je moguće, podignite povređeni deo tela iznad nivoa srca da biste smanjili krvarenje.

Imobilizacija povređenog: Pokušajte povređenog da ne pomerate previše, osim ako je u neposrednoj opasnosti (npr. požar). Pomeranje može pogoršati unutrašnje povrede.

Kontrola disanja i svesti: Ako povređeni ne diše, započnite reanimaciju (KPR) ukoliko ste obučeni za to. Naizmenično vršite kompresije grudnog koša i veštačko disanje dok ne stigne pomoć ili dok povređeni ne počne da diše samostalno.

Prevencija šoka: Šok je česta komplikacija kod teških povreda. Lezite povređenog na leđa i podignite mu noge (ako nema povreda koje bi to sprečavale) da biste poboljšali cirkulaciju. Pokrijte povređenog ćebetom ili jaknom da biste ga održali toplim.

Psihološka podrška: Pokušajte da ostanete smireni i pružite povređenom reči utehe. Održavajte razgovor da biste ga održali svesnim i smirenim.

Bonus video

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading