TRAMP I PUTIN DONELI KRAJNJU ODLUKU! O čemu su pričala ova dva moćnika u STROGOJ TAJNOSTI?!

Autor:

Svet

12.02.2025

14:09

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Još jedan čovek imao ključnu ulogu.

TRAMP I PUTIN DONELI KRAJNJU ODLUKU! O čemu su pričala ova dva moćnika u STROGOJ TAJNOSTI?!

Foto: Tanjug/AP Photo/Evan Vucci, Shutterstock,

Amerikanac Mark Fogel, koji je u utorak oslobođen iz zatvora u Rusiji, stigao je u utorak uveče u Belu kuću ogrnut američkom zastavom, gde ga je dočekao američki predsednik Donald Tramp, koji je tom prilikom pohvalio ruskog predsednika Vladimira Putina za njegovu ulogu u Fogelovom oslobađanju.

- Hvala svima, volim našu zemlju i presrećan sam što sam se vratio ovde. I voleo bih da to mogu bolje da artikulišem - rekao je Fogel, prenosi CNN.

Specijalni izaslanik Stiv Vitkov odigrao ključnu ulogu

O dogovoru o puštanju Fogela, koga je Stejt department označio kao pogrešno pritvorenog, pregovarali su Tramp, specijalni izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof i predsednikovi savetnici, navodi se u saopštenju savetnika za nacionalnu bezbednost Majka Volca, prenosi Tanjug.

U saopštenju se ističe da je to "gest dobre volje Rusa i znak da se krećemo u pravom smeru kako bismo okončali brutalni i užasan rat u Ukrajini".

Tramp nije izneo nikakve dodatne detalje o razmeni, ali je tu akciju nazvao poštenom i razumnom, "za razliku od poteza koje ste videli tokom godina", kako je rekao, napominjući da će uslovi Fogelovog puštanja biti objavljeni danas.

Tramp pohvalio Putina

Na pitanje da li bi njegovo oslobađanje moglo da predstavlja početak mirovnog sporazuma, Tramp je rekao da "postoji dobra volja u pogledu rata" i pohvalio ruskog predsednika Vladimira Putina za njegovu ulogu.

- Mogli biste biti veliki deo toga, zapravo, jer bi to mogao biti veliki, važan deo okončanja rata sa Ukrajinom - rekao je Tramp, okrećući se Fogelu dok su stajali zajedno.

- I mi cenimo predsednika Putina za ono što je uradio. On je uspeo da to izvede umesto tebe, zar ne? - rekao je Tramp.

Republika

Foto: TANJUG AP/Mark Schiefelbein (STF)

 

On je potvrdio da se očekuje oslobađanje još jednog američkog državljanina, ali nije precizirao o kome je reč.

Američki TV kanal podseća da se određeni broj Amerikanaca i dalje nalazi u pritvoru u Rusiju, a najmanje dvojica su označena kao "nezakonito uhapšena" - Stiven Habard i rusko-američka državljanka Ksenija Karelina.

Prvi američki zvaničnik u Rusiji od početka rata

Vitkof, koji je lično otišao u Rusiju da vrati Fogela, prvi je visoki američki zvaničnik koji je posetio Rusiju od početka od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, navodi CNN.

Fogel je skoro deceniju radio kao nastavnik istorije u Anglo-američkoj školi u Moskvi, gde su među njegovim učenicima bila i deca američkih diplomata.

Uhapšen je u avgustu 2021. godine na aerodromu Šeremetjevo u Moskvi nakon što je kod njega pronađeno 17 grama kanabisa, za koji je tvrdio da po lekarskoj preporuci koristi za lečenje "teških bolova u kičmi".

U junu 2022. godine proglašen je krivim za "krijumčarenje droge velikih razmera" i osuđen na 14 godina zatvora u ruskom logoru za prinudni rad.

Fogel nije bio uključen u višestruke zamene zatvorenika pod administracijom bivšeg predsednika Džozefa Bajdena, uključujući i onu u avgustu kada je pušten novinar Evan Gerškovič i bivši marinac Pol Velan.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading