PEKING ZATEČEN POZIVOM: Poznato da li Si Đinping putuje u Vašington na Trampovu inauguraciju
Strani lideri, prema američkom Stejt departmentu, nisu učestvovali na inauguracijama američkih predsednika od 1874. godine.
Kineski predsednik, Si Đinping, neće prisustvovati inauguraciji novoizabranog predsednika SAD, Donalda Trampa, javio je CBS News, pozivajući se na izvore upoznate sa planovima kineskog lidera.
Očekuje se da će ceremoniji, koja će se održati 20. januara 2025. godine, prisustvovati kineski ambasador i njegova supruga, što se smatra standardnom praksom. Mogu im se pridružiti i drugi kineski zvaničnici, ali ne i Si Đinping.
Poziv kineskom predsedniku, prenet van diplomatskih kanala, iznenadio je i Peking i saveznike SAD, primećuje CBS News.
Kineski zvaničnici, navikli na strogi protokol i veoma svesni dinamike u američko-kineskim odnosima, ostali su zbunjeni Trampovim namerama.
Kineska Ambasada u Vašingtonu odbila je da komentariše poziv, dok Trampov tim nije odgovorio na zahteve novinara za komentar.
CBS je ranije izvestio da je Donald Tramp pozvao Si Đinpinga na svoju inauguraciju ubrzo nakon pobede na američkim predsedničkim izborima početkom novembra. Prema izvorima, Trampov tim takođe razgovara o pozivanju drugih svetskih lidera, posebno mađarskog premijera, Viktora Orbana.
Strani lideri, prema američkom Stejt departmentu, nisu učestvovali na inauguracijama američkih predsednika od 1874. godine. U ceremonijama obično učestvuju diplomate.
Podsetimo, Tramp je u petak u intervjuu za NBC News rekao da se "veoma dobro slagao" sa Sijem i da je sa njim komunicirao tokom nedelje.
Analitičari tvrde da je ovaj Trampov manevar zapravo pokušaj da stekne prednost u novom odnosu sa Sijem, kada dođu na red pregovori sa Kinom oko ekonomije i geopolitike.
Tramp je imenovao brojne antikineski nastrojene ličnosti na ključne položaje u svojoj budućoj administraciji, među kojima i senatora, Marka Rubija, na mesto državnog sekretara.
Novoizabrani američki predsednik, takođe, je najavio da će uvesti dodatnih 10 odsto carina na kinesku robu, ako Peking ne učini više da zaustavi trgovina fentanilom koji izaziva jaku zavisnost.
Tokom kampanje je zapretio da će uvesti carine više od 60 odsto na kinesku robu.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)