ZBOGOM ORUŽJE? Amerikanci već znaju šta prvo treba da se uradi u Siriji posle pada Bašara el Asada

Autor:

Svet

12.12.2024

15:49

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Istrage međunarodnih organizacija pokazale su da su Asadove snage u građanskom ratu koristile sarin i hlorne bombe, što su bivši sirijski predsednik, kao i njegov saveznik Rusija, više puta negirali

ZBOGOM ORUŽJE? Amerikanci već znaju šta prvo treba da se uradi u Siriji posle pada Bašara el Asada

Foto: Majd Halabi / AFP / Profimedia

SAD smatraju da je pad sirijskog predsednika Bašara al Asada prilika da se hemijsko oružje ''zauvek'' ukloni iz Sirije, rekla je danas američka predstavnica pri Organizaciji za zabranu hemijskog oružja (OPCW) Nikol Šempejn.

- Vašington će snažno podržati napore globalnog nadzornog organa za hemijsko oružje da eliminiše sirijski hemijski arsenal - rekla je Šempejn za Rojters pre početka zatvorene sednice OPCW o Siriji u Hagu.

Sirija se pridružila OPCW 2013. godine kao deo američko-ruskog sporazuma i pristala da potpuno uništi svoje hemijsko oružje, ali su istražitelji otkrili da zemlja još uvek poseduje zabranjenu municiju, koju su Asadove snage navodno više puta koristile tokom 13-godišnjeg građanskog rata.

- Želimo da završimo posao i to je zaista prilika za novo rukovodstvo Sirije da sarađuje sa međunarodnom zajednicom, da radi sa OPCW kako bi se (uklanjanje oružja) završilo zauvek - napomenula je Šempejn.

Ona očekuje da će ''postojati velika podrška u pokušaju da se iskoristi ova prilika i natera Sirija da ispuni svoje obaveze prema Konvenciji o hemijskom oružju“, a OPCW cilja da brzo reaguje kako hemijsko oružje ''ne bi palo u pogrešne ruke''.

Diplomatski izvori su za Rojters rekli da prioriteti OPCW u Siriji uključuju lociranje i obezbeđenje lokacija hemijskog oružja, popisivanje preostalih hemikalija i municije, kao i određivanje kako i gde da ih bezbedno unište.

Diplomate u OPCW smatraju da Asadov pad stvara priliku da se dobije pristup proizvodnim i skladišnim kapacitetima programa, koji uključuje nervni agens sarin, hlorne bombe i drugu otrovnu municiju.

OPCW je obavio 28 rundi konsultacija sa Asadovom vladom, a direktor agencije Fernando Arijas je u novembru rekao da su među nerešenim pitanjima ''potencijalno neprijavljeni razvoj i proizvodnja hemijskog oružja u dva deklarisana objekta u vezi sa hemijskim oružjem“.

Ovo pitanje će biti razmotreno na sednici 41-članog izvršnog veća OPCW, sazvanoj nakon iznenadnog kolapsa Asadove vlade prošlog vikenda.

- Sirijski režim, Asadov režim, koristio je hemijsko oružje, uključujući sarin, više puta koristio bombe sa hlorom i nikada ih nije prijavio OPCW-u, nikada ih nije dokazano uništio - rekla je Šempejn.

Istrage međunarodnih organizacija pokazale su da su Asadove snage u građanskom ratu koristile sarin i hlorne bombe, što su bivši sirijski predsednik, kao i njegov saveznik Rusija, više puta negirali.

OPCW je organizacija zasnovana na ugovorima u Holandiji koja ima zadatak da implementira sporazum o neširenju hemijskog oružja iz 1997. godine

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading