ZA TEŽAK I GROZAN ZLOČIN MORA DA POSTOJI: Ova država iznenadila je ceo svet, neće da ukida SMRTNU KAZNU

Autor:

Svet

14.11.2024

08:32

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Juče je komisija od 16 članova, među kojima su bili bivši najviši tužioci i policijski službenici, kao i akademici, predložila kabinetu i parlamentu osnivanje konferencijskog tela koje bi raspravljalo o tome da li da se zadrži smrtna kazna

ZA TEŽAK I GROZAN ZLOČIN MORA DA POSTOJI: Ova država iznenadila je ceo svet, neće da ukida SMRTNU KAZNU

Foto: Shutterstock

Japanska vlada odbacila je danas predlog o ukidanju smrtne kazne, odbivši time pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju te kazne usled međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.

- Vlada smatra da nije prikladno ukidati. Smrtna kazna je neizbežna za osobu koja je počinila izuzetno težak i grozan zločin - rekao je glavni sekretar kabineta Jošimasa Hajaši na konferenciji za novinare.

Juče je komisija od 16 članova, među kojima su bili bivši najviši tužioci i policijski službenici, kao i akademici, predložila kabinetu i parlamentu osnivanje konferencijskog tela koje bi raspravljalo o tome da li da se zadrži smrtna kazna.

Oni su se u izveštaju pozvali na slučaj Ivao Hakamate (88) koji je proveo skoro pola veka u zatvoru, kao osuđen na smrtnu kaznu, pre nego što je oslobođen u nedavnom ponovljenom suđenju za četvorostruko ubistvo iz 1966. godine.

Japan i Sjedinjene Američke Države su jedine iz Grupe sedam industrijalizovanih zemalja, G-7, koje još uvek izriču smrtne kazne, dok je Evropska unija, koja zabranjuje pridruživanje zemljama sa smrtnom kaznom, pozvala Japan da preispita svoj stav.

Krajem 2023. godine, 144 zemlje su ukinule smrtnu kaznu u zakonu ili praksi, prema podacima organizacije za ljudska prava Amnesti internešenel, koja je takođe pozvala Japan da okonča tu kaznu.

Kad smo kod Japana, nuklearna regulatorna agencija (NRA) danas je odbila zahtev Kompanije za atomsku energiju da ponovo pokrene reaktor Tsuruga broj 2, što je prvi takav odbijen zahtev pod pojačanim bezbednosnim standardima usvojenim nakon katastrofe u Fukušimi 2011. godine.

- Došli smo do ovog zaključka nakon vrlo strogog ispitivanja - rekao je predsednik NRA Šinšuke Jamanača i dodao da je odluka doneta nakon osmogodišnjeg ispitivanja, preneo je AP.

Reaktor Tsuruga broj 2 proglašen je "neprikladnim" za ponovno pokretanje jer Kompanija za atomsku energiju nije uspela da reši bezbednosne rizike.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading