NEMAČKA NA KOLENIMA! RUPA U BUDŽETU, PUKLA PRIVREDA I VLADA: Sunovrat u bezdan nekad vodeće evropske države

Autor:

Svet

07.11.2024

23:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Kompanije ostale bez jeftinog ruskog gasa, pa beže u Ameriku, gde dobijaju bogate subvencije

NEMAČKA NA KOLENIMA! RUPA U BUDŽETU, PUKLA PRIVREDA I VLADA: Sunovrat u bezdan nekad vodeće evropske države

Foto: Tanjug/AP

Vlada kancelara Olafa Šolca raspala se nakon što je smenio ministra finansija Kristijana Lindnera iz koalicione stranke FDP. Predsednik Frank Valter Štajnmajer izjavio je da se nije desio kraj sveta, ali će bekstvo kompanija iz Nemačke i rupa u budžetu ostati problem koji će i buduća vlada teško rešiti.

PADAJU PRIHODI

Šolc je najavio nove izbore najkasnije krajem marta 2025. On je naveo da je Lindnera smenio jer je radio za svoju partiju i klijente. Tome je prethodio sastanak Šolcovog SPD, Zelenih Analene Berbok i FDP. Glavni problem je bio kako da se popuni rupa od milijardu evra u nacrtu budžeta za 2025. i kako da se teško pogođena nemačka ekonomija vrati na pravi put.

Zaharova: Berlin je napravio "banana republiku"

Portparol ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ocenila je da je nemački politički sistem klasična "banana republika".

- Osim Nemačke, nijedna država u svetu nije počela da menja sopstvenu vladu na osnovu izbornih rezultata u Americi, i to istog dana. Berlin nije bio u stanju da sačuva ruski gas, koji je od vitalnog značaja za njegove građane i industrijski i privredni kompleks. Samim tim, propustio je priliku da održi tempo privrednog rasta i samo pogledom prati seobu svoje industrije u SAD - rekla je Zaharova i dodala da je Nemačka prestala da se pretvara da je nezavisna država.

Slična kriza dogodila se početkom prošle godine, kad je 17 milijardi evra u budžetu namaknuto smanjenjem potrošnje i subvencija, mada je istovremeno zadržana vojna i finansijska pomoć Ukrajini i izbeglicama od 14 milijardi evra. Teret su podneli železnica i poljoprivrednici, među kojima je nekoliko desetina hiljada njih kasnije bankrotiralo, a vlada se nije ni osvrnula na njihove štrajkove i blokade saobraćajnica.

Kancelar hteo da se zaduži za 15 milijardi evra

Smenjeni ministar finansija Kristijan Lindner kaže da se koalicija raspala na sastanku lidera stranaka samo zato što je Šolc tražio da se ukine limit na javni dug i Nemačka zaduži za još 15 milijardi evra.

- Šolc je to obrazložio potrebom da se nastavi vojna i finansijska pomoć Ukrajini. U stvari je hteo da dodatnim zaduživanjem izbegne donošenje neophodnih odluka za oporavak privrede - rekao je Lindner.

Sad je situacija slična pošto je Nemačka ostala glavni evropski snabdevač oružjem Ukrajine, od čega Šolc i Berbokova ne odustaju. Međutim, i prihodi su sve manji, a budžetski troškovi rastu. Nemačke kompanije pogođene su sankcijama prema Moskvi jer moraju da koriste skuplji američki gas koji se dovozi brodovima, a i izgubile su veliko rusko tržište.

Zato nemačke kompanije sve više ulažu u SAD. Prema podacima za 2023, u Americi je bilo 5.600 nemačkih preduzeća s obimom od gotovo 650 milijardi dolara. Među njima nisu samo veliki igrači poput "Folksvagena" ili "Simensa", nego i hiljade manjih firmi, kojih je sve više.

SARA VAGENKNEHT I AFD NA KORAK DO VLASTI

Fridrih Merc, lider demohrišćana (CDU), koje je nekad predvodila Angela Merkel, tražio je da se ubrza s procesom raspisivanja novih izbora.
Šolcov SPD ima malu podršku birača, ali ni CDU ne može sam da formira buduću vladu. Zato će, u zavisnosti od rezultata izbora, Merc morati da odluči da li će da formira vladu sa Šolcom i Berbokovom pošto se Lindnerov FDP kotira ispod cenzusa.

Republika

Foto: AP/Michael Sohn

SARA VAGENKNEHT

Međutim, ako Šolc i Berbokova ne budu imali dovoljno glasova, Merc će morati da uđe u koaliciju s levicom Sare Vagenkneht i AFD. On je izjavio da ne želi saradnju s AFD, ali se programi ove i njegove stranke poklapaju u većini tačaka, pa se procenjuje da to nije nemoguće.

BEŽI SVAKI DESETI

Dirk Doze iz Instituta za svetsku privredu u Kilu objasnio je da su energenti u SAD jeftini, a da je program subvencija Bele kuće magnet za strane firme pošto iznosi oko 430 milijardi dolara. Prošlogodišnja anketa Nemačke privredne komore pokazala je da svaka deseta firma planira preseljenje u SAD. Pritom "Folksvagen" planira da zatvori najmanje tri fabrike u Nemačkoj, otpusti desetine hiljada radnika i ostalima smanji platu 10 odsto.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading