OVO NIGDE NEMA! Pešaci sada traže da im se dozvoli da PRELAZE I NA CRVENO
Udruženje pešaka traži promenu pravila
Nemačko udruženje pešaka Fuss E.V. nedavno je uputilo zahtev vlastima za promenom pravila vezanih za prelazak preko pešačkog prelaza. Portparol udruženja Roland Stimpel ističe da bi pešacima trebalo dozvoliti prelazak i kada je semafor upaljen na crveno. Ova inicijativa izazvala je veliku pažnju i različite reakcije javnosti.
Važi za vozače
Udruženje se poziva na pravilo koje važi za vozače, a koje im omogućava skretanje uz pomoćnu zelenu strelicu čak i kada je semafor zaustavljen na crveno. Stimpel predlaže da se ova procedura kopira i za pešake, uz naglasak na važnosti dobre preglednosti kolovoza.
- Ako se osećate bezbedno gledajte i hodajte. Ako želite da se oslonite na zeleno možete čekati kao i pre - navodi portparol udruženja Roland Stimpel.
Ovakav predlog mogao bi ubrzati kretanje pešaka, ali istovremeno može predstavljati opasnost, posebno za starije osobe i građane sa slabijim vidom.
Šta je semafor?
Semafor je svetlosni uređaj za regulaciju saobraćaja.
Semafori su uglavnom postavljeni na raskrsnicama. Boja, oblik i veličina svetala semafora su određena standardima i ona se uključuju i isključuju određenim redom, u određenim vremenskim intervalima, a specifičan režim njihovog rada predstavlja tzv. zeleni talas.
Prvi semafor je bio postavljen 10. decembra 1868. u Londonu, a prvi električni semafor je bio postavljen 1882. u Berlinu. Semafori današnjeg izgleda su prvi put postavljeni 1924. Ranu verziju semafora su upravljali železničari i policajci, koji su morali stajati uz semafor, da bih signalizovali promet.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)