OVE DRŽAVE ĆE ODREDITI POBEDNIKA NA AMERIČKIM IZBORIMA: Haris i Tramp izjednačeni prema najnovijim anketama!
Zbog sistema elektorskog koledža SAD, izbori neće biti odlučeni nacionalnim narodnim glasanjem, već kombinacijom država u kojima svaki od kandidata pobedi.

Foto: Tanjug/AP Alex Brandon/Paul Sancya, Printscreen/bynance.com
Najnovije ankete pokazuju da su potpredsednica Kamala Haris i bivši predsednik Donald Tramp u suštini izjednačeni na nacionalnim izborima. Zbog sistema elektorskog koledža SAD, izbori neće biti odlučeni nacionalnim narodnim glasanjem, već kombinacijom država u kojima svaki od kandidata pobedi. Kako stoje stvari, sedam država definitivno je u igri, uz nekoliko drugih koje bi mogle samo da prirede iznenađenje.
Arizona – Odlučuju desetine hiljada glasova
Arizona je jedna od država u kojoj su se vodile žestoke borbe na predsedničkim izborima. Na izbornoj noći 2020. godine, Bajden je osvojio Arizonu, pri čemu je njegova margina pobede bila ubedljivo mala. Činjenica da nijedan demokrata nije osvojio državu još od Bila Klintona 1996. godine čini ovaj rezultat još značajnijim. Demokrate su zabeležile određeni uspeh u predsedničkoj trci u celoj državi, ali razgovori o tome da demografija države ide u njihovu korist tek treba da dovede do predsedničke pobede.
Džordžija – Pravni postupci i uragan Helena
Tesna pobeda Džoa Bajdena u Džordžiji bila je još jedan zapanjujući poraz Trampa 2020. godine, a država je odmah postala jedna od glavnih meta bivšeg predsednika u njegovoj kampanji za poništavanje izbornog rezultata. Članovi Trampovog pravnog tima su se od tada suočili sa pravnim postupkom, posebno za napade na dva nestranačka izborna radnika. Državu je nedavno pogodio uragan Helena, zbog čega je republikanski guverner proglasio vanredno stanje u svim okruzima države.
Mičigen – Demografska promena i politička borba
Mičigen je jedna od tri države koje su Trampu donele pobedu na elektorskom koledžu 2016. godine. Nakon toga, Bajden je povratio poverenje sa razlikom od 2,78 poena u pobedi 2020. godine. Haris se nada da će održati državu demokratskom zahvaljujući velikom odzivu birača u gradu koji ostaje uporište stranke. Ona takođe računa na to da će glasače odbiti veoma negativne poruke njenog rivala, Donalda Trampa, koje je njen tim iskoristio kao promotivni materijal za kampanju.
Nevada – Latinoamerička populacija kao ključni faktor
Nevada se smatra ključnom kolebljivom državom, a njen položaj je bio unapređen time što je među prvima u predsedničkim kalendarima i žestokim trkama za Senat obe stranke. Ključ za osvajanje ove države jeste pridobijanje simpatija latinoameričke populacije koja je izborna jedinica u velikoj meri odstupila u korist demokrata u nedavnim predsedničkim ciklusima.
Severna Karolina – Konzervativna država u kolebljivosti
Severna Karolina je jedina kolebljiva država koja je dva puta glasala za Trampa. Iako ima demokratskog guvernera i dva republikanska senatora, poslednji put je glasala za demokratskog predsednika 2008. godine, i od tada se veruje da je u tesnoj borbi.
Pensilvanija – Borba za umerenija predgrađa
Pensilvanija, koja je višegodišnja kolebljiva država, dom je dva snažno demokratska grada, sa daleko konzervativnijim centrom ruralnih zajednica i postindustrijskih gradova koji su u trendu republikanaca. Opšteprihvaćeni model demokratske predsedničke pobede u Pensilvaniji je ostvarivanje velike margine u gradovima i pobeda u borbi za umerenija predgrađa.
Viskonsin – Trampova pravna borba bezuspešna
Viskonsin je treći od tri republikanska pikapa koji su osudili Hilari Klinton 2016. godine. Kao i većina ovogodišnjih kolebivih država, Viskonsin je bio na meti Trampovog pravnog tima u svom nastojanju da poništi izbore, ali bezuspešno. Takođe je domaćin trke za Senat, a demokrata brani svoje sigurno mesto.
(Juronjuz)
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)