KAMALIN POTPREDSEDNIČKI KANDIDAT ILI JE DEMENATAN ILI OPASNO LAŽE! Izrekao veliku neistinu gde se nalazio 1989, pa usledila salva osuda

Autor:

Svet

03.10.2024

03:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Čovek zvani kontroverza!

KAMALIN POTPREDSEDNIČKI KANDIDAT ILI JE DEMENATAN ILI OPASNO LAŽE! Izrekao veliku neistinu gde se nalazio 1989, pa usledila salva osuda

Foto: Tanjug/AP

Brojna izveštaja pokazala su da je demokratski potpredsednički kandidat Tim Valc pogrešno tvrdio da se nalazio u Hong Kongu tokom masakra na trgu Tiananmen 1989. godine. Tokom potpredsedničke debate, Valc je upitan o svojim ranijim izjavama i priznao je da je napravio grešku.

U jučerašnjem izveštaju, CNN je objavio radio intervju iz 2019. godine u kojem Valc tvrdi da je bio u Hong Kongu na dan masakra, dok dostupni dokazi sugerišu da zapravo nije bio. Nakon sedmomesečnih demonstracija u Pekingu koje su predvodili prodemokratski studenti, kineska vojska je 4. juna 1989. otvorila vatru, ubivši najmanje 500 ljudi.

Kontradiktorni Izvori

Minnesota Public Radio je u ponedeljak izvestila da javno dostupni izveštaji nisu u skladu sa izjavom koju je Walz, tada član Predstavničkog doma američkog Kongresa, dao 2014. godine povodom 25. godišnjice masakra.

Tokom tog saslušanja, Walz je izjavio da je u maju 1989. bio u britanskoj koloniji Hong Kong, dok dokazi ukazuju na to da je u to vreme bio u Nebraski. Javni zapisi pokazuju da je Valc otišao u Hong Kong u avgustu te godine.

Dokazi i izmene

Associated Press je pronašao transkript iz 2009. godine u kojem Valc ponovo navodi da je bio u Hong Kongu na dan masakra. Izjavio je da je putovao u Kinu više od 30 puta, ali su njegovi saradnici kasnije ispravili tu informaciju, rekavši da je stvarni broj putovanja "bliži 15".

Minnesota Public Radio otkrila je fotografiju objavljenu 16. maja 1989. godine koja pokazuje da je Valc u to vreme radio u oružarnici Nacionalne garde u Allianceu, Nebraska. Takođe su pronašli novinski članak iz avgusta te godine koji navodi da je Valc planirao put u Kinu nedelju dana kasnije.

Kritike od Republikanske stranke

Republikanci su kritikovali Valc zbog njegovih navodnih veza s Kinom. "Kao mladić, predavao sam u srednjoj školi u Foshanu, u provinciji Guangdong, i bio sam u Hong Kongu u maju 1989. Sećam se željezničke stanice u Hong Kongu, gde je bilo mnogo ljudi, posebno Evropljana, veoma ljutih zbog događaja koji su se desili", izjavio je Valc tokom saslušanja 2014.

Minnesota Public Radio je navela da je Valc, tada 25-godišnji učitelj, otišao u Kinu putem WorldTeacha, male neprofitne organizacije sa sedištem na Harvardu. Njegovi kritičari ističu njegov dugogodišnji interes za Kinu, uključujući povratak na medeni mesec i nekoliko boravaka sa studentima na razmeni.

Kontroverze oko izjava Tima Valca o svom boravku u Hong Kongu ukazuju na važnost tačnosti u političkom diskursu. Kako se približavaju izbori, ove informacije mogu uticati na percepciju birača i oblikovati buduće rasprave o njegovim političkim stavovima i vezama.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading