MOGU DA DOBACE DO BALKANA, RUSIJE I INDIJE! Iran poseduje zastrašujući spektar balističkih raketa, IZRAEL SE VEĆ PRIPREMA ZA NOVU ODBRANU (FOTO)

Autor:

Svet

02.10.2024

12:08

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Iran je u utorak uveče sa oko 200 projektila napao Izrael, međutim njihova PVO ali i Gvozdena kupola uglavnom su odradili svoj posao. Ono što Izraelce mora da zabrine je što Iranci još nisu pokazali s čim zaista raspolažu

MOGU DA DOBACE DO BALKANA, RUSIJE I INDIJE! Iran poseduje zastrašujući spektar balističkih raketa, IZRAEL SE VEĆ PRIPREMA ZA NOVU ODBRANU (FOTO)

Foto: Shutterstock

Iranci su kao odgovor na ubistva Ismaila Hanijea i Hasana Nasralaha u utorak uveče Izraelce zasuli raketama.

Nisu im nešto mnogo naškodili, budući da su Gvozdena kupola Izraelaca i dobra protivvazdušna odbrana veći broj raketa zaustavili u letu.

Međutim, ono što bi Izraelce moralo da uplaši je širok spektar raketnog arsenala s kojim Iran raspolaže.

A najjači je na Bliskom istoku. I njihove rakete bez problema mogu da dobace do Istanbula i Balkana, na severu do Rusije i na istoku mogu da pokriju polovinu Indije.

Iran ima "više od 3.000" balističkih projektila 2022. godine, rekao je komandant američke Centralne komande, general Kenet Mekenzi.

Ovo ne uključuje rastući arsenal kopnenih krstarećih raketa u zemlji. Tokom protekle decenije, Iran je napravio značajna poboljšanja u preciznosti svojih projektila, čineći ih sve ozbiljnijom pretnjom u konvencionalnom smislu.

 

 

Istovremeno, Iran je samostalno ograničio domet svojih raketa na 2.000 kilometara, što je prvi put zvanično priznato 2015. godine.

Međutim, Iran može u bilo kom trenutku da odustane od ovog ograničenja i već je razmestio sistem Khorramshahr, koji je sa manjom bojevom glavom sposoban da pogađa ciljeve na većoj udaljenosti.

Stručnjaci za oružje koji su analizirali proverene video snimke na društvenim mrežama sa lica mesta rekli su za CNN da je Iran koristio varijante balističke rakete Shahab-3 u poslednjem napadu na Izrael.

Shahab-3 je osnova za sve iranske balističke rakete srednjeg dometa koje koriste tečno gorivo, kaže Patrik Senft, koordinator istraživanja u službi za istraživanje naoružanja (ARES).

Projekat raketne pretnje kaže da je Shahab-3 ušao u službu 2003. godine, da može da nosi bojevu glavu od 760 do 1.200 kilograma i da se može ispaljivati iz mobilnih lansera kao i iz silosa.

Republika

Foto: Shutterstock

Svet se plaši najgoreg a to je veliki rat na Bliskom istoku

 

Iran Watch kaže da najnovije varijante Shahab-3, projektili Ghadr i Emad, imaju preciznost od čak 300 metara od svojih predviđenih ciljeva.

Iranski mediji javili su da je Teheran u napadima koristio novu raketu Fattah-1. Teheran opisuje Fattah-1 kao "hipersoničnu" raketu - što znači da putuje brzinom od 5 maha, ili pet puta većom brzinom od zvuka (6.100 kilometara na sat).

Mnoge iranske rakete su sposobne da nose nuklearne bojeve glave, što izaziva međunarodnu zabrinutost.

Pored toga, Iran je prebacio rakete svojim proksijima, kao što su Huti u Jemenu, koji su ih koristili za napad na ciljeve u Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kao i za uznemiravanje komercijalnih brodova koji prolaze kroz Crveno more.

Trenutno, iranski raketni arsenal uključuje nekoliko tipova balističkih raketa srednjeg i kratkog dometa, kao i krstareće rakete i svemirske lansirne rakete. Neki od njih su navedeni u tabeli ispod, zajedno sa njihovim karakteristikama.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading