NEVIĐENA KATASTROFA! Oko 25 tona radioaktivne vode iscurilo iz nuklearne elektrane Fukušima
Nuklearna elektrana Fukušima teško je oštećena nakon zemljotresa magnitude 9 i cunamija koji je usledio, 11. marta 2011.
Oko 25 tona radioaktivne vode iscurilo je iz nuklearne elektrane Fukušima, izvestio je operater elektrane.
Nuklearno zagađena voda, koja je iscurila iz kompenzacijske posude spojene na zgradu reaktora Jedinice 2, trebalo je da bude zadržana u rezervoaru koji prima preliv iz bazena istrošenog nuklearnog goriva, prema kompaniji Tokyo Electric Power (TEPCO).
Voda je dovela do porasta nivoa neprečišćene vode koja je već prisutna u tom području, objavio je TEPCO, dodajući da se neprečišćena voda nije izlila izvan zgrade reaktora.
Curenje je prvi put identifikovano prošlog petka, kada je otkriveno smanjenje nivoa vode u kompenzacijskoj posudi, prema TEPCO, koji je nakon dalje istrage otkrio da voda teče u odvod u prostoriji na trećem spratu zgrade reaktora.
Kompanija planira upotrebiti robota na daljinsko upravljanje za merenje nivoa zračenja u prostoriji do petka i dodatno odrediti tačnu lokaciju i uzrok curenja. Pumpa za hlađenje bazena privremeno je isključena u sklopu istrage.
Nuklearna elektrana Fukušima teško je oštećena nakon zemljotresa magnitude 9 i cunamija koji je usledio, 11. marta 2011. Pretrpela je topljenje jezgra koje je oslobodio radijaciju, što je rezultiralo nuklearnom nesrećom nivoa 7, najvišom na Međunarodnoj lestvici nuklearnih i radioloških događaja.
Radioaktivne čestice iz nesreće u Fukušimi pronađene su posle sedam godina u kalifornijskom vinu
Nesreća koja se 2011. godine dogodila u nuklearnoj elektrani Fukušima Daiči na japanskom ostrvu Hokaido danas se, pored incidenta u Černobilju u Ukrajini (maja 1986), smatra najgorom nuklearnom katastrofom u istoriji. Nakon nesreće radioaktivni otpad se raspršio daleko od samog centra katastrofe. Posledice po biljni i životinjski svet severoistočnog Pacifika još se saniraju a stepen radijacije na pet stotina kilometara oko samog postrojenja predstavlja rizik po zdravlje.
Sedam godina kasnije, visok nivo radioaktivnih čestica zabeležen je u flašama ekskluzivnih vina iz Kalifornije.
Grupa francuskih nuklearnih fizičara testirala je 18 boca kalifornijskih vina (roze i kaberne sovinjon iz berbe 2009) i u njima otkrila visok nivo radioaktivnosti.
Boce kaberne sovinjona su imale čak dvostruko više radioaktivnih čestica od dozvoljenog maksimuma. Istraživači su koristili dve metode za tragove radioaktivnog izotopa cezijuma 137. Prva metoda razvijena je pre 20 godina i mogla je detektovati radioaktivnost kroz bocu za vino, bez otvaranja. S obzirom na to da je cezijum 137 nusproizvod nuklearnih proba koje su prvi put obavljene sredinom šezdesetih godina dvadesetog veka, test se pokazao veoma efikasnim. Za preciznije otkrivanje količine radioaktivnosti istraživači su zagrejali uzorke vina do tačke ključanja u zatvorenoj posudi, pretvarajući tečnost u vodenu paru. Talog koji je ostao na dnu poslužio je za precizno određivanje nivoa radioaktivnog cezijuma 137.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)