"LIČNO ĆU JE ŽIVU SPALITI": Optužen muškarac zbog jezivih pretnji upućenih KAMALI HARIS danas prvi put pred sudom
Drama u SAD
Frenk Karilo, stanovnik Virdžinije, našao se u centru pažnje nakon što je optužen za upućivanje nasilnih pretnji putem interneta potpredsednici Sjedinjenih Američkih Država, Kamali Haris, prenosi agencija Tanjug.
Navodno, Karilo je postavio seriju pretećih poruka uperenih protiv Harisove na društvenoj mreži GETTR, što je dovelo do podizanja optužnice i zakazivanja suđenja za danas.
Preteće poruke na društvenoj mreži
Jedna od objava koja je privukla pažnju javnosti glasila je: "Kamalu Haris treba živu zapaliti, i ja ću to lično da uradim ako nema ko drugi".
Osim toga, u drugoj poruci se navodi da će Harisova "zažaliti što je ikada pokušala da postane predsednik".
Ove preteće poruke postavljene su 27. jula, samo šest dana nakon što je predsednik Džo Bajden podržao Haris kao demokratskog predsedničkog kandidata.
Privedenje i zaplena oružja
Karilo je takođe ostavljao poruke protiv Bajdena i direktora CIA Kristofera Reja, što je dodatno produbilo ozbiljnost situacije. Nakon istrage, agenti FBI su prilikom pretresa Karilove kuće zaplenili pušku i pištolj, što je dodatno otežalo njegovu poziciju pred sudom.
Zabrinutost zvaničnika ministarstva pravde
Zvaničnici ministarstva pravde izrazili su zabrinutost zbog porasta pretnji javnim funkcionerima u SAD, ističući da je ovo samo jedan u nizu slučajeva koji ukazuju na ozbiljan problem sigurnosti. Osim toga, nedavni atentat na republikanskog kandidata Donalda Trampa na izbornom skupu u Pensilvaniji dodatno je uznemirio javnost i političke krugove.
Predstojeće suđenje
Očekuje se da će se Frenk Karilo danas prvi put pojaviti pred sudom, gde će biti suočen sa optužbama za upućivanje pretnji potpredsednici Kamali Haris. S obzirom na ozbiljnost optužbi i pronađeno oružje prilikom pretresa, ovo suđenje privlači veliku pažnju kako javnosti, tako i pravnih stručnjaka.
Ko je Kamala Haris?
Kamala Devi Haris (rođena 20. oktobra 1964. godine) je američka političarka i advokatica koja je 49. i aktuelna potpredsednica Sjedinjenih Država od 2021. godine, pod predsednikom Džoom Bajdenom.
Ona je prva žena potpredsednica i najviši ženski zvaničnik u istoriji SAD, kao i prva Afroamerikanka i prva azijsko-američka potpredsednica.
Članica Demokratske stranke, prethodno je bila američki senator iz Kalifornije od 2017. do 2021. i državni tužilac Kalifornije od 2011. do 2017. godine.
Rođena u Ouklandu u Kaliforniji, Harisova je diplomirala na Univerzitetu Hauard i Univerzitetu Kalifornije, Hastings koledžu prava.
Karijeru je započela u kancelariji okružnog tužioca (DA) okruga Alameda, pre nego što je primljena u kancelariju tužioca u San Francisku, a kasnije i za gradskog tužioca u kancelariji San Franciska.
Godine 2003. izabrana je za DA San Franciska.
Izabrana je za državnog tužioca Kalifornije 2010. i ponovo reizabrana 2014. Haris je služila kao mlađi američki senator iz Kalifornije od 2017. do 2021. godine, pobedila je Loretu Sančez na izborima za Senat 2016. i postala druga Afroamerikanka i prva Amerikanka iz Južne Azije koja je služila u Senatu SAD.
Kao senator, Harisova se zalagaže za reformu zdravstvene zaštite, federalno ukidanje zabrane kanabisa, put ka državljanstvu za imigrante bez dokumenata, stroge zakone o kontroli oružja i progresivnu poresku reformu.
Ona je stekla nacionalni profil zbog svog oštrog ispitivanja zvaničnika Trampove administracije tokom saslušanja u Senatu, uključujući Trampovog drugog kandidata za Vrhovni sud, Breta Kavanoa, koji je optužen za seksualni napad.
Harisova je tražila demokratsku predsedničku nominaciju 2020, ali se povukla iz trke pre izbora. Bajden ju je odabrao za svoju kandidatkinju, ali su supeli da pobede tada aktuelnog predsednika i potpredsednika Donalda Trampa i Majka Pensa na izborima 2020. godine. Haris i Bajden su inaugurisani 20. januara 2021. godine.
Njena majka, Šijamala Gopalan, bila je tamilski indijski biolog, čiji je rad na genu receptora za progesteron podstakao napredak u istraživanju raka dojke.
Preselila se u Sjedinjene Države iz Indije kao 19-godišnja diplomirana studentkinja 1958. godine, nakon što je studirala kućne nauke na koledžu Lejdi Irvin u Nju Delhiju.
Nakon studija ishrane i endokrinologije na Univerzitetu u Kaliforniji, Berkli, doktorirala je 1964. godine.
Amerikanac sa Jamajke, otac Kamale Haris, Donald Haris, je afro-jamajčanskog porekla.
On je profesor ekonomije na Univerzitetu Stanford (emeritus) koji je stigao u Sjedinjene Države sa Britanske Jamajke 1961. godine, na postdiplomske studije na UC Berkli, a doktorirao je ekonomiju 1966. godine.
Donald Haris je upoznao svoju buduću suprugu Šijamalu Gopalan u koledž klubu za afroameričke studente (kada je indijskoj Amerikanki, Gopalan bilo dozvoljeno da se pridruži).
Godine 2005, Nacionalno udruženje crnih tužilaca dodelilo je Harisovoj nagradu Thurgood Marshall.
Te godine je uključena u izveštaj Njuzvika koji je profilisao "20 najmoćnijih žena Amerike".
Članak "Njujork Tajmsa" iz 2008. takođe ju je identifikovao kao ženu sa potencijalom da postane predsednica Sjedinjenih Država, naglašavajući njenu reputaciju kao "čvrstog borca".
U 2013, 2020 i 2021, Time je uvrstio Harisovu na Time 100, Tajmovu godišnju listu 100 najuticajnijih ljudi na svetu.
U 2016, Bipartisan Justice Centre dodelio je Harisovoj Nagradu za dvopartijsku pravdu zajedno sa senatorom Timom Skotom. Bajden i Haris su zajedno proglašeni za vremensku ličnost godine za 2020. godinu.
Haris je izabrana za inauguralni "Forbs 50 Over 50" 2021, koju čine preduzetnici, lideri, naučnici i stvaraoci stariji od 50 godina.
Tokom 1990-ih, Haris je izlazio sa predsednikom Skupštine Kalifornije Vilijem Braunom. Godine 2001, Harisova je imao kratku vezu sa voditeljem tok emisije Montelom Vilijamsom.
Kamala Haris i advokat Dag Emhof su se venčali 22. avgusta 2014. godine u Santa Barbari u Kaliforniji.
Harisova je maćeha Emhofove dvoje dece, Kola i Ele, iz njegovog prethodnog braka sa filmskom producentkinjom Kerstin Emhof.
Od avgusta 2019. godine, Harisova i njen muž su imali procenjenu neto vrednost od 5,8 miliona dolara.
Harisova je baptista, član je Treće baptističke crkve San Franciska, kongregacije američkih baptističkih crkava u SAD. Ona je član The Links.
Harisova sestra Maja je advokat i politički analitičar MSNBC-a; njen zet, Toni Vest, je generalni savetnik Ubera i bivši visoki zvaničnik Ministarstva pravde Sjedinjenih Država.
Njena nećaka, Meena, osnivač je kampanje Phenomenal Women Action i bivša šefica strategije i rukovodstva u Uberu.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)