NAUČNICI UŽASNUTI, OVO JE TAČKA PREOKRETA: Poslednji put kada se ovo desilo Evropa je ušla u LEDENO DOBA

Autor:

Svet

04.08.2024

21:50

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Mogu se dogoditi ozbiljne posledice po život

NAUČNICI UŽASNUTI, OVO JE TAČKA PREOKRETA: Poslednji put kada se ovo desilo Evropa je ušla u LEDENO DOBA

Foto: shutterstock

Novo istraživanje koje su sproveli stručnjaci ukazuje na mogućnost urušavanja Severnoatlantske meridijanske rotirajuće struje (AMOC) već između 2037. i 2064. godine, sa većom verovatnoćom da će se to dogoditi do 2050. godine. Ovo otkriće izaziva ozbiljnu zabrinutost među naučnicima, budući da bi urušavanje AMOC-a imalo katastrofalne posledice po globalnu klimu.

Poslednji put kad je došlo do velikog usporavanja moćnih okeanskih struja severnog Atlantika, to je gurnulo Evropu u veliku hladnoću na više od hiljadu godina. To se dogodilo pre otprilike 12.800 godina.

Posledice urušavanja AMOC-a

Ukoliko dođe do urušavanja AMOC-a, očekuje se da bi arktički led mogao da se proširi sve do južne obale Engleske u roku od 100 godina. Ovo bi dovelo do značajnog pada prosečne temperature u Evropi i Severnoj Americi, utičući na klimatske obrasce širom sveta. Takođe, kišni periodi u Amazoniji bi se potpuno preokrenuli - trenutna sušna sezona bi postala kišna, i obrnuto.

Oprez i preventivne mere

Stefan Ramstorf, okeanograf sa Univerziteta u Potsdamu, ističe da je urušavanje AMOC-a "stvarno velika opasnost" i naglašava potrebu za preduzimanjem preventivnih mera kako bi se izbegle katastrofalne posledice. Naglasak je stavljen na korišćenje najnovijih modela i identifikovanje oblasti Južnog Atlantika kao optimalnog mesta za praćenje promena u cirkulaciji i korišćenje opservacionih podataka.

Rizik od urušavanja AMOC-a

Naučnici su u prošlosti smatrali da je rizik od urušavanja AMOC-a mali, ali sa mogućim velikim uticajem. Međutim, sada se smatra da je rizik od prelaska tačke preokreta veći od 50 odsto, što ukazuje na ozbiljnu potrebu za daljim istraživanjem i praćenjem ove značajne klimatske promene.

Izazovi u istraživanju urušavanja AMOC-a

Iako su napreci u istraživanju AMOC-a brzi, modeli koji pokušavaju da predviđaju njegovo urušavanje još uvek nisu bez problema. Na primer, otapanje leda na Grenlandu nije u potpunosti uzeto u obzir, a ova nepredviđena količina sveže vode koja ulazi u Severni Atlantik može značajno poremetiti cirkulaciju, što može ubrzati urušavanje AMOC-a.

Ovo istraživanje naglašava ozbiljnu pretnju koju predstavlja urušavanje ključnog sistema okeanskih struja, i ističe potrebu za daljim istraživanjem i praćenjem ove problematične klimatske promene. Ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mere, urušavanje AMOC-a može dovesti do globalnih promena u vremenskim prilikama i klimatskim uslovima, što bi imalo ozbiljne posledice po život na Zemlji.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (1)

Loading
Corovic Slobodan

04.08.2024 22:49

Aaa vala sasvim na "mjestu" sve su zime blaze i bez snijega, a pozari ljeti sa temeperaturama oko 40, pa i iznad, govore da nailazi ledeno doba.