VRELA POTPREDSEDNICA EVROPSKOG PARLAMENTA IZA REŠETAKA: Uhapšena sa kesama punih keša, tragovi prljavog novca vode do Katara! (FOTO)

Autor:

Svet

10.12.2022

16:09

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Potpredsednica Evropskog parlamenta sa još četiri osobe privedena je u petak zbog sumnje na korupciju i pranje novca.

VRELA POTPREDSEDNICA EVROPSKOG PARLAMENTA IZA REŠETAKA: Uhapšena sa kesama punih keša, tragovi prljavog novca vode do Katara! (FOTO)

Foto: Printscreen/Instagram/evakaili

Jedna od potpredsednica Evropskog parlamenta, grčka predstavnica Eva Kaili, koja je "žarila i palila" na društvenim mrežama provokativnim slikama sa egzotičnih destinacija, uhapšena je u okviru istrage o korupciji u Belgiji.

Naime, ona je sa još četiri osobe optužena za primanje mita od Katara, a vest o njenom hapšenju stigla je nakon što je njena stranka u Grčkoj, Panhelenski socijalistički pokret, saopštila u petak uveče da je Kaili izbačena iz njega.

Kao razlog naveli su to da je ona predmet istrage koju je belgijski javni tužilac vodio protiv nekoliko osoba u Evropskom parlamentu, osumnjičenih za korupciju i krivična dela.

Jedna od uhapšenih osoba je Luka Visentini, Kailin partner i novoizabrani generalni sekretar Međunarodne konfederacije sindikata. Pjer-Antonio Panceri je bilo drugo ime koje se pominje u vezi sa istragom. Takođe je bivši poslanik u Evropskom parlamentu iz Progresivne alijanse socijalista i demokrata (S&D).

 
 
 
 

Osumnjićeni su i belgijski poslanici EP Mari Arena i Mark Tarabela. Belgijska policija je navodno zapečatila njihove kancelarije, zajedno sa Kailinim.

KESE SA GOTOVINOM

Istraga je obuhvatila radnje „korupcije“ i „pranja novca“ organizovane bande. Belgijske istražne sudije su nekoliko meseci „sumnjale da je država Persijskog zaliva uticala na ekonomske i političke odluke Evropskog parlamenta, da uplaćuje novac ili nudi velike poklone trećim licima koja zbog svog političkog i/ili strateškog položaja imaju veliki značaj“ u toj ustanovi, prenose beogradski mediji.

Kako prenose belgijski mediji, u Kailinoj kući je pronađena velika količina novca, tačnije kese sa gotovinom, a kako javlja belgijska policija zaplenjeno je čak 600.000 evra u gotovini, kao i mobilni telefoni, kompjuteri i memorijske kartice.

TRGOVINA UTICAJEM

Prema izjavama iz kancelarije saveznog tužioca, istražitelji "sumnjaju kako je jedna zalivska država pokušala da utiče na ekonomske i političke odluke Evropskog parlamenta". Predstavnici te države, za koju belgijski Le Soir tvrdi da je u pitanju Katar, "plaćali su značajne novčane iznose ili nudili vredne poklone osobama koje su imale značajne političke ili strateške položaje unutar Evropskog parlamenta", prenosi Jutarnji.hr.

Osim petoro uhapšenih, istragom je obuhvaćeno još nekoliko parlamentarnih asistenata povezanih s klubom S&D zastupnika, kao i najmanje jedan povezan s Evropskom pučkom strankom (EPP). Pretrage su obavljene i u domovima dva savetnika i jednog službenika Evropskog parlamenta.

KO JE KAILI

Eva Kaili jedna je od 14 potpredsednika Evropskog parlamenta, od kojih je petoro iz grupe zastupnika S&D-a. Kaili, rođena 1978, postala je članica omladine PASOK-a u srednjoj školi, s 14 godina, a s 24 je postala najmlađa zastupnica u gradskom veću Soluna.

Od 2003. do 2007. radila je i proslavila se kao voditeljka vesti na grčkom televizijskom kanalu Mega. Televiziju je napustila kad je izabrana za zastupnicu grčkog parlamenta, gde je izabrana dva uzastopna izbora.

Od 2014. je zastupnica u Evropskom parlamentu, gde je bila izrazito aktivna na nizu područja - bila je prva žena na čelu Radne grupe za budućnost nauke i tehnologije (STOA), čelnica Centra za veštačku inteligenciju (C4AI), čelnica Radne grupe za inovacijsku strategiju informacijskih i telokomunikacijskih tehnologija te čelnica delegacije Evropskog parlamenta za odnose s NATO parlamentarnom skupštinom. U EP je bila jedna od vodećih promotora novih digitalnih tehnologija.

 
 
 
 

Kao potpredsednica parlamenta pod predsednicom Robertom Metsoli izabrana u januaru ove godine, Kaili je uz postojeća rukovodeća mesta u dve radne grupe dobila niz drugih odgovornih zaduženja, poput zamenice predsednice za kontakte s evropskim poslovnim udruženjima, za odnose s UN-om i SZO-om i za odnose s Bliskim istokom.

PRIPREMALA TEREN - HVALILA KATAR

Upravo je poslednje verovatno bilo presudno u interesu Katara, ukoliko se optužbe belgijskih tužioca pokažu tačne. Nakon hapšenja Kaili, niz njenih kolega požurio je da ukaže kako je grčka potpredsednica EP ove godine u nekoliko prilika otvoreno hvalila Katar kao državu koja svojim reformama radničkih prava služi na primer ostatku arapskog sveta.

- Posvetili su se viziji, vlastitim izborom, i otvorili se naspram sveta - rekla je Kaili u EP pred početak svetskog fudbalskog prvenstva.

- Uprkos tome, neki ovde još uvek pozivaju na diskriminaciju spram njih. Ponašaju se nasilnički prema njima i optužuju sve koji razgovaraju s njima da su korumpirani - rekla je Kaili.

- No svejedno kupuju njihov plin, svejedno njihove firme zarađuju milijarde kod njih - samo su neke od Kailinih izjava koje se odnose na Katar.

Kaili je hvalila Katar i isticala kako je ta država pomogla EU oko tenzija s Turskom, a pomogla je i u spasavanju aktivista i žena iz Avganistana nakon što su u toj državi talibani preuzeli vlast.

NA METI KRITIKA ZBOG NEHUMANIH USLOVA

Katar se pred održavanje Svetskog prvenstva u fudbalu našao na meti kritike brojnih svetskih organizacija za zaštitu ljudskih prava zbog nehumanih radnih uslova kojima su u toj državi izloženi strani radnici, kao i zbog poražavajućeg tretmana manjina, s posebnim naglaskom na žene i LGBT osobe.

Evropski parlament osudio je u rezoluciji izglasanoj u novembru ove godine Katar zbog smrti hiljada stranih radnika tokom priprema za svetsko prvenstvo i pozvao tu državu na sprovođenje vlastitih zakona koji zabranjuju mučenje i zlostavljanje.

Klub zastupnika S&D-a u subotu je izdao saopštenje u kojem ističe kako je grupa "zgrožena optužbama za korupciju u evropskim institucijama" i kako će u potpunosti sarađivati s organima istrage.

 

 
 
 
 

 

Grupa je pozvala i na odlaganje rada na svim dokumentima i plenarnim glasanjima koji se tiču država Persijskog zaliva, "pogotovo onih koji se tiču liberalizacije viznog režima i planiranih poseta".

Za Transparency International (TI), najnoviji slučaj nije izolovani incident. Međunarodna organizacija istakla je u subotu kako je Evropski parlament kroz više decenija rada "dopustio da se razvije kultura nedodirljivosti", u sklopu koje većina zastupnika podržava vladajući Ured parlamenta u blokiranju svakog pokušaja poboljšavanja transparentnosti rada i lične odgovornosti zastupnika.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading