REALNOST RUŠI PLANOVE! Ukrajinska vojska jedva drži front, zahtev Vašingtona i NATO nerealni

Svet

18.07.2025

23:06

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Nemaju snage.

REALNOST RUŠI PLANOVE! Ukrajinska vojska jedva drži front, zahtev Vašingtona i NATO nerealni

Foto: Tanjug/AP Photo/Evgeniy Maloletka//Pascal Bastien

Ukrajinske oružane snage trenutno nisu sposobne da pokrenu ozbiljnu ofanzivu, iako američki predsednik Donald Tramp navodno insistira na promeni strategije.

Kako prenosi portal Strana.ua, vojska u Kijevu je iscrpljena nakon prethodnih pokušaja probijanja ruskih linija, a rezerve ljudstva i tehnike rapidno se smanjuju.

Prema informacijama Washington Posta, Tramp je početkom jula direktno poručio predsedniku Volodimiru Zelenskom da „odbrambena taktika neće promeniti tok sukoba“ i da je potrebno preći u napad kako bi se ostvario strateški pomak.

Međutim, ukrajinski izvori ističu da se stanje na terenu znatno razlikuje od političkih zahteva iz Vašingtona.

Iscrpljene rezerve i neuspešni napadi

Posle prošlogodišnjeg iznenadnog proboja u Kursku oblast, koji je privremeno izazvao euforiju u Kijevu, ukrajinska vojska nije uspela da ponovi sličan uspeh.

Napadi na ruske položaje uglavnom se završavaju minimalnim pomacima ili potpunim zastojem, bez dugoročnih rezultata.

Strana.ua na svom Telegram kanalu navodi da se time jedino postiže kratkotrajno usporavanje ruske ofanzive, ali bez strateškog značaja.

Najveći problem predstavljaju veliki gubici među jurišnim jedinicama koje se iscrpljuju u pokušajima kontranapada. Nedostatak obučenih rezervista, ali i nedovoljna logistička podrška sa Zapada, dodatno otežavaju planiranje bilo kakve šire ofanzive.

Politika naspram realnosti na frontu

Politički pritisci iz SAD, posebno od administracije Donalda Trampa, stavljaju dodatno opterećenje na Zelenskog i vojni vrh.

Ipak, stručnjaci ističu da bi prelazak u novu fazu rata bez adekvatne pripreme mogao dovesti do još većih gubitaka i slabljenja odbrane ključnih oblasti poput Harkova i Zaporožja.

Analitičari podsećaju da su ruske linije sada znatno ojačane, a dodatno raspoređivanje dronova i artiljerije daje im prednost u odbrani.

Ukrajinske snage suočavaju se i sa nestašicom municije, što dodatno ograničava ofanzivne kapacitete.

Šta dalje za Kijev?

Dok Tramp i deo zapadnih zvaničnika očekuju agresivniji pristup, realnost na terenu govori drugačije.

Kontranapadi se brzo iscrpljuju, a svaki pokušaj prodora završava velikim žrtvama.

U takvoj situaciji, vojni vrh u Kijevu mora da bira između očuvanja resursa i riskantnih ofanzivnih poteza koji bi mogli ubrzati slom fronta.

Kako piše Strana.ua, za sada nema naznaka da će ukrajinska vojska u dogledno vreme imati snage za novu, ozbiljnu ofanzivu.

Fokus ostaje na odbrani postojećih položaja i iscrpljivanju ruskih snaga, dok političke poruke iz Vašingtona sve manje odgovaraju realnosti rata na istoku Ukrajine.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading