BURE BARUTA EKSPLODIRALO! Zalivska država ulazi u rat Izraela i Irana?

Svet

23.06.2025

19:42

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Eskalirao rat na bliskom istoku

BURE BARUTA EKSPLODIRALO! Zalivska država ulazi u rat Izraela i Irana?

Foto: Iranian Defence Ministry / Zuma Press / Profimedia,shutterstock/Rokas Tenys,Tanjug/(Office of the Iranian Supreme Leader via AP

Država Katar najoštrije je osudila iranski raketni napad na američku vazduhoplovnu bazu Al-Udejd, ocenivši ga kao grubo narušavanje suvereniteta i bezbednosti, uz najavu mogućeg direktnog odgovora.

– Smatramo da je ovo flagrantno kršenje suvereniteta države Katar, njenog vazdušnog prostora, međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija. Katar zadržava pravo da odgovori direktno i proporcionalno prirodi i razmeri ove drske agresije, u skladu sa međunarodnim pravom – saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Katara.

U istom saopštenju naglašeno je da su katarske protivvazdušne snage uspešno presrele sve projektile ispaljene iz Irana. Ministarstvo odbrane Katara najavilo je da će uskoro objaviti detaljan izveštaj o napadu.

IRGC tvrdi: Tri rakete pogodile bazu

Prema tvrdnjama Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC), tri iranske rakete direktno su pogodile bazu Al-Udejd, a svedoci javljaju o dimu i vatri koji se uzdižu iznad baze. Ipak, katarske vlasti potvrđuju da nije bilo žrtava, zahvaljujući pravovremenoj evakuaciji osoblja prema unapred utvrđenim bezbednosnim protokolima.

– Preduzeli smo sve neophodne mere da obezbedimo bezbednost pripadnika katarskih oružanih snaga, savezničkih trupa i ostalih prisutnih. Nema povređenih – navedeno je u saopštenju.

Doha poziva na dijalog

Zvanična Doha upozorila je da nastavak ovakvih eskalacija ugrožava stabilnost celog regiona.

– Ovako eskalatorne vojne akcije podrivaju bezbednost i stabilnost u regionu i mogu gurnuti čitav svet u katastrofalnu bezbednosnu krizu. Pozivamo na hitan prekid svih vojnih aktivnosti i ozbiljan povratak dijalogu i pregovorima – poručile su katarske vlasti.

U poruci se podseća da je Katar bio među prvim državama koje su upozorile na posledice izraelske eskalacije i stalno je zagovarao diplomatska rešenja i dobrosusedske odnose.

– Dijalog je jedini način da se prevaziđu trenutne krize i obezbedi sigurnost regiona i mir njegovim narodima – zaključilo je Ministarstvo spoljnih poslova Katara.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading