AMERIČKE BAZE POD UZBUNOM! Stiže iranski raketni udar

Svet

23.06.2025

18:36

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Teheran se sveti.

AMERIČKE BAZE POD UZBUNOM! Stiže iranski raketni udar

Foto: Shutterstock/Vitalii Vodolazskyi/Checkin/VanderWolf Images

Koalicioni centar za vazdušne operacije koji funkcioniše pod komandom Sjedinjenih Američkih Država u bazi Al-Udeid u Kataru, stavljen je u stanje visoke pripravnosti nakon što je  objavio da postoji verodostojna pretnja od strane Irana, u vidu mogućeg raketnog udara.

Katar privremeno zatvorio vazdušni prostor

Prema dostupnim informacijama, vlasti Katara odlučile su da privremeno obustave sav civilni i vojni saobraćaj u vazdušnom prostoru zemlje. Ova mera uvedena je kako bi se obezbedila maksimalna zaštita strateške baze koja ima ključnu ulogu u američkim i savezničkim operacijama na Bliskom istoku.

Baza Al-Udeid smeštena je u blizini katarske prestonice Dohe i predstavlja glavno sedište Komande centralnih snaga SAD (Centcom) za sve vazdušne operacije u regionu.

Osim američkih snaga, u bazi na rotacionoj osnovi borave i jedinice britanske vojske, koje pružaju podršku u planiranju i izvršavanju operacija u Iraku, Siriji i širom Persijskog zaliva.

Napetost raste zbog sukoba sa Iranom

Bezbednosne agencije u regionu prate situaciju i upozoravaju da bi bilo kakav napad na Al-Udeid mogao da izazove ozbiljnu eskalaciju tenzija na Bliskom istoku, pogotovo u svetlu nedavnih američkih udara na iranska nuklearna postrojenja i najave Teherana da će odgovoriti svim raspoloživim sredstvima.

– Postoji operativna procena o mogućem raketnom napadu Irana na ključne američke tačke u regionu, uključujući i Al-Udeid bazu – navodi se u izveštaju BBC-a.

Američke i savezničke snage u stanju pripravnosti

Komanda Centcoma nije zvanično komentarisala detalje, ali izvori bliski vojnim strukturama ističu da su američke snage u Kataru podigle nivo bezbednosti na najviši stepen i da su dodatne protivraketne jedinice raspoređene oko baze.

Situacija ostaje napeta dok se čeka odgovor Irana na nedavne događaje, a stručnjaci ocenjuju da bi Al-Udeid, kao najveća američka baza u regionu, mogla biti jedan od glavnih ciljeva u slučaju šire eskalacije sukoba.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading