OVA ZEMLJA REGIONA UVODI STROGA PRAVILA! Maloletnicima zabranjena kupovina alkohola i energetskih pića, evo šta se sve menja

Svet

29.05.2026

13:52

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Izmene Zakona o trgovini poslanici su podržali jednoglasno.

OVA ZEMLJA REGIONA UVODI STROGA PRAVILA! Maloletnicima zabranjena kupovina alkohola i energetskih pića, evo šta se sve menja

Foto: shutterstock

Hrvatski sabor izglasao je danas izmene Zakona o trgovini kojim se lokalnim jedinicama daje ovlašćenje da regulišu prodaju alkoholnih pića u trgovinama, odnosno zabrane prodaju alkohola, ali i energetskih pića, mlađima od 18 godina.  

Ovim se izmenama jedinicama lokalne samouprave omogućuje da putem svojih predstavničkih tela donose odluke u koje vreme trgovine na njihovom području smeju da prodaju alkoholna pića, a radi zaštite javnog zdravlja, javnog reda i mira, kulturne baštine ili zaštite okoliša.

POČELO JE, O OVOME ĆE CEO BALKAN PRIČATI: Gradonačelnik najavio zabranu prodaje alkohola od 21 sat do 6 ujutro!

Izmenjenim zakonom se dodatno jača i zaštita maloletnika pa se tako trgovcima uvodi obveza da uskrate prodaju alkoholnih, ali i energetskih pića ako procene da je kupac mlađi od 18 godina, osim ako valjanom identifikacijom ne dokaže suprotno.

To će važiti i za automatizovane blagajne.

DOSTA JE BILO PROVODA I OPIJANJA: Država u glavnom gradu zabranila alkohol u restoranima!  

Takođe, propisuje se dužnost trgovcu i da prilikom prodaje alkoholnih pića putem interneta na svojoj mrežnoj stranici obezbedi proveru punoletnosti putem informaconog sistema e-Građani.

Podsetimo, 

Gradonačelnik Splita Tomislav Šuta najavio je da će biti zabranjena prodaja alkoholnih pića na splitskom području od 21 sat do 6 sati ujutro zbog sigurnosti i zaštite javnog reda i mira.

Kako je naveo, o tim zakonskim izmenama, koje je tražio Grad Split, raspravljaće se u Saboru naredne sedmice.

- Po predlogu zakonodavca izmena i dopuna Zakona o trgovini biće zabrana prodaje alkohola od 21 sat do šest sati ujutro, što podrazumeva da će svaki grad i opština imati pravo da donesu odluku o tome i mi ćemo taj predlog dati na javno savetovanje a potom na Gradskom veću doneti odluku o tome - rekao je Šuta, prenosi Hina.

Kako kaže, takve mere imaju cilj povećanje sigurnosti građana, zaštitu javnog reda i mira, kao i unapređenje kvaliteta života u gradskim četvrtima.

- To će biti veliki iskorak za Split, a vidimo da će i ostali gradovi postupiti slično - izjavio je Šuta.

Prema njegovim rečima, "u centru Splita poslednjih nekoliko godina postoji mnogo prodavnica alkoholnih pića, što je neprimereno".

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading