ZNATE LI ŠTA SU PRESUDNIK I DOHVATNICA? Ne znaju ni Hrvati, ali od danas će te reči MORATI da govore, evo i zašto!

Svet

18.03.2026

01:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Nećete verovati kako će govoriti za anglosaksonsku reč ril ili za veštačku inteligenciju!

ZNATE LI ŠTA SU PRESUDNIK I DOHVATNICA? Ne znaju ni Hrvati, ali od danas će te reči MORATI da govore, evo i zašto!

Foto: Tanjug/D. KUJUNDŽIĆ

Presudnik, dohvatnica i narubno, tri su nove reči u hrvatskom jeziku, koje će zameniti tri strane reči kao što su VAR (Video Ašistant Referee), koja se koristi u fudbalu, dohvatnica će zameniti reč widget, koja je nastala stapanjem reči window i gedget, a narubno će zameniti reč "na kant".

Hrvatska svake godine raspisuje konkurs za izbor novih reči koje će zameniti tuđice u hrvatskom jeziku, a novčanu nagradu nose tri prva izbora.

Radi se o nagradi "Dr. Ivan Šreter" koja za prvonagrađenu reč iznosi 600 evra, trugonagrađenu 400 evra i trećenagrađenu 200 evra.

Osim reči koje su odnele pobedu, među predloženima su se pojavili i drugi hrvatski izrazi.

Tako je, na primer, za reel, kratke videe na društvenim mrežama, predloženo da se na hrvatskom kaže brzovid.

Budnosvešće bi zamenilo reč woke, a gladoljut bi bio 'hangry' (engleski naziv kada je netko ljut jer je gladan).

Lažnica bi bio deepfake, uznožnice bi bile tajice, nogošakanje bi bio izraz za kikboks, razjarica bi značila ragebait, strojumlje bi nazivali veštačku inteligenciju,, a zazabava bi bio after party, preneli su hrvatski mediji.

Republika

Foto: Tanjug/HINA

Zoran Milanović

 

Kabinet predsednika Hrvatske Zorana Milanovića odgovorio je danas na optužbe Ministarstva odbrane za izdaju zato što je šef države navodno otkrio "klasifikovane podatke" o broju pripadnika Oružanih snaga, porukom da su podaci o kojima je reč javno dostupni u Godišnjem izveštaju o odbrani za 2024. godinu.  

Reč je, navodi se, o dokumentu koji je pripremio i potpisao upravo ministar odbrane.  

U saopštenju Kabineta predsednika Hrvatske navodi se da je ministar odbrane prvo optužio predsednika da je otkrio "klasifikovani podatak" govoreći o brojnom stanju vojske.

A juče je MORH otišao korak dalje: tvrdi da je otkrivanje podataka o broju pripadnika OSRH – 'izdaja'. Dakle, MORH je optužio Predsednika Republike za 'izdaju' - ističu s Pantovčaka.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading