IZ PIONIRA U TOKIO! Čas košarke naših dama protiv Mozambika, Srbija se plasirala na Olimpijske igre!

09.02.2020

15:30 >> 18:06

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se na Olimpijske igre u Tokiju! Izabranice Marine Maljković savladale su Mozambik ubeldjivo sa 76:48 u trećem kolu kvalifikacija održanih u beogradskoj hali "Aleksandar Nikolić".

Naše devojke će braniti olimpijsku bronzu u Tokiju!

Košarkašice omalene afričke države uspele su da namuče izabranice Marine Maljković samo tokom prve četvrtine, nakon čega je pred srpskim damama bukvalno bio samo autoput. Prednost je rasla iz minuta u minut, a do kraja je pobeda bila prilično ubedljiva.

Može se reći da je ključ trijumfa bila znatno čvršća odbrana koju su srpske igračice pokazale u drugoj i na početku treće deonici, kada su došle do serije od 24:3, kojom su došle do velike prednosti koju nisu mogle da ispuste do poslednjeg zvuka sirene.

Ana Dabović u borbi za loptu

Zapravo, košarkašice Mozambika su u poslednjoj četvrtini odigrale toliko katastrofalno u napadu da su postigle samo šest poena.

Beograd je tako ponovo bio taličan za srpske košarkašice, nakon što su prethodnog leta igračice Marine Maljković došle do bronzane medalje na Evropskom prvenstvu.

Sonja Vasić

Srbija je tako postala poslednja zemlja koja se kvalifikovala na Olimpijske igre u Tokiju, gde će naša nacija igrati sa Japanom, SAD-om, Belgijom, Kanadom, Australijom, Francuskom, Portorikom, Nigerijom, Kinom, Južnom Korejom i Španijom.

Košarkašice Srbije

Na kraju je najefikasnija na ovoj utakmici kod naših dama bila Ana Dabović sa 12 poena (4/5 za dva, 0/2 za tri, 4/4 sa penala), a pratile su je Sonja Vasić sa jednim poenom manje i Tina Krajišnik koja je ubacila ravno deset poena.

Kod gostujućih košarkašica istakla se jedino Anabela Kosa, koja je ubacila gotovo polovinu poena ove afričke selekcije. Na kraju je završila sa 21 poenom.

Ana Dabović!

Nije ova utakmica počela onako kako su je uglavnom svi zamišljali. Borbene košarkašice iz Mozambika dale su sve od sebe da našoj selekciji bar zadaju težak zadatak i da ih oznoje na putu do pobede.

Gostujuće igračice su uglavnom bile te koje su vodile tokom prvog kvartala, a u drugih deset minuta košarke su ušle sa prednošću od pet poena – 16:21.

Sonja Vasić

Međutim, bilo je evidentno da Mozambik ne može u istom ritmu da izdrži tokom čitave utakmice. Već u drugom kvartalu krenuo je postepeni pad gostujućih košarkašica, koje su od plusa od sedam poena ubrzo došle do minusa od sedam poena.

Potpuno je stao šut za tri poena igračice iz ove afričke zemlje, pa su izabranice Marine Maljković sasvim zasluženo na poluvreme otišle sa prednošću od šest poena.

Radost naših devojaka

Mora se pomenuti da su Sonja Vasić i Nevena Jovanović u tim trenucima postigle dve izuzetno važne trojke, koje su skinule teret sa naših košarkašica – 34:28.

Gde su stale naše dame u prvom poluvremenu, tu su nastavile u drugom. Serijom 12:0, prednost košarkašica Marine Maljković otišla je na velikih plus 18, nakon čega su se gostujuće igračice malo probudile, pa su u jednom trenutku bile nadomak jednocifrenog zaostatka.

Stručni štab na čelu sa Marinom Miljković i naše košarkašice!

Međutim, to je faktički bilo sve od igračica Mozambika, koje su se u utakmici držale najviše zahvaljujući dobroj igri Anabele Kose, koja je jedina i pogađala za gostujuće košarkašice.

Na drugoj strani, naše dame su ponovo napravile seriju od 9:0, igru su predvodile Ana Dabović i Tina Krajišnik, pa je pred poslednjih deset minuta igre pobednik već bio rešen, pošto je na semaforu pisalo ubedljivih plus 18 - 60:42.

IDEMO U TOKIO! Sonja Vasić i Ana Dabović!

Veoma spor je bio početak poslednje deonice. Puna tri i po minuta nijedna reprezentacija nije uspela da dođe do poena, kada je Dragana Stanković konačno rešila da prekine ovaj čudan post. Bilo kako bilo, sve je išlo na vodenicu izabranica Marine Maljković.

Na kraju: Dve pobede i nebitan poraz od Amerikanki

Vreme je brzo prolazilo, prednost je i dalje bila tu i ni u jednom trenutku nije bila ugrožena. Koliko su loše igrale igračice iz Afrike govori i podatak da su u poslednjoj četvrtini postigle svega šest poena, čime su se neslavno oprostile od kvalifikacija za Olimpijske igre, pošto jedine iz Beograda ne idu u Tokio.

Meč ste mogli uživo da pratite na našem sajtu

SRBIJA - MOZAMBIK 76:48

IV ČETVRTINA: (16:6)

10.minut - Blokada Dragane Stanković, zatim ne koriste napad naše dame. Usledio je ofanzivan skok Tamare Sede i njena dva poena za kraj utakmice... Košarkašice Srbije braniće bronzu na Olimpijskim igrama u Tokiju!

Sonja Vasić

9.minut - Ponovo dvojka Nikoline Milić, zatim defanzivni skok Zite i njena dva poena u narednom napadu

8.minut - Nova ukradena lopta, Čađo asistira Milićevoj za dvojku ispod koša u kontri

7.minut - Ukradena lopta i dva poena Dabović u kontri. Sada i dva poena Saše Čađo

6.minut - Nova blokada Sonje Vasić! Potom ne koristi napad Mozambik ponovo, isteklo im je vreme

5.minut - Seda sigurna 2/2 sa penala, na drugoj strani dvojka Jelene Bruks. Lepa kombinacija Dabović i Stanković i nova dva poena za Draganu Stanković

Ana Dabović, Jelena Bruks i Tina Krajišnik

4.minut - Nije iskoristio napad Mozambik, a zatim i koraci Jelene Bruks. Odlična odbrana naših dama i dva poena Dragane Stanković

3.minut - Lepa kombinacija Vasić i Stanković, ali ipak bez poena za naše dame

2.minut - Promašila je trojku Jelena Bruks, a zatim i nejna odlična odbrana. Faul nad Nevenom Jovanovićem načinila je Pereira

1.minut - Nema poena posle prvih napada obe selekcije u poslednjoj četvrtini

III ČETVRTINA: (26:14)

10.minut - Trojka Pereire i za kraj treće četvrtine dvojka Tine Krajišnik

Dragana Stanković

9.minut - Sada asistencija Jovanović i dva poena Maje Škorić. Greška Mozambika u odbrani, ali ne koristi Maja Škorić poklonjen napad

8.minut - Tina Krajišnik pogađa oba slobodna bacanja, na drugoj strani dvojka Gimo. Greška u koracima Nevene Jovanović

7.minut - Brza igra naše selekcije i dvojka Dajana Butulije, sada krade loptu Ana Dabović i lagano u kontri polaže za dva

6.minut - Assitencija dabovićeve za Krajišnik, dva poena Tine! Nema trojke za protivnice, promašila je trojku Kosa

5.minut - Makaru pogađa 2/2 sa penala, smanjuje prednost Srbije, jer je i Dabović pogodila oba bacanja

4.minut - Seda prekida seriju Srbije dvojkom. Promašila je trojku Dabović, pritisak naše odbrane i trojka Kose

3.minut - Sada je sa slobodnih bacanja bila precizna Ana Dabović. Tamara Seda ne koristi napad za protivnice. Trojka Nevene Jovanović!

2.minut - Sonja Vasić 2/2 sa penala, na drugoj strani Mozambik nije iskoristio napad, dobra odbrana Srbije

1.minut - Odmah poeni u drugom poluvremenu, dvojka Dabović. Dobra odbrana Srbije i nova trojka Sonje Vasić!

II ČETVRTINA: (18:7)

10.minut - Blokada Vasićeve posle prodora Dong, ali na drugoj strani vraća blokadom Tamara Seda! Lepa akcija ispod koša naših devojaka i dva poena za Maje Miljković za kraj prvog poluvremena

Ana Dabović

9.minut - Promašila je trojku Vasić za tri, a potom i Jovanović. Ipak treći skok u napadu Saše Čađo. Na kraju ispada lopta našim devojkama i napad za Mozambik

8.minut - Nije pogodila Lea Dong za dva iz okreta, dobra odbrana Srbije. Ide nova trojka naših devojaka, sada Nevena Jovanović! Ipak, probudila se Kosa i pogodila za tri

7.minut - Probudila se Srbija! Miljković 2/2 sa penala, Čađo pogađa za dva, a potom i Sonja Vasić za tri!

6.minut - Konačno poeni za Srbiju, Maja Miljković pogađa za dva posle produženog koraka. Na drugoj strani uzvraća Dong

5.minut - Probala je Bruks saradnju sa Vasić, ali nije prošlo, na sreću, ponovo je lopta za Srbiju. Sada nova greška naših devojaka, lopta ide u aut

Jelena Bruks

4.minut - Promašila je trojku Mabjaja, na drugoj strani Srbija ne koristi napad

3.minut - Sada je Butulija odlično odbranila nas koš, na drugoj strani ponovo nema poena za naše dame, ovoga puta je promašila Maja Miljković. Velika gužva na sredini terena i borba i na kraju asistencija Miljkovićeve i dva poena Butulije

2.minut - Ponovo dobra odbrana protivnica, na kraju je Vasić šutirala nemoguću trojku iz kornera i nije pogodila. Brz napad i dvojka Mafanele. Faul Zite i bacanja za Krajišnik, pogodila je 2/2

1.minut - Osvojena lopta Mozambika u odbrani, ponovo Kosa u prvom planu. Sada nema trojke Anabele Kose, gađala je iz kornera, ali bez uspeha kao u prvoj četvrtini

I ČETVRTINA: (16:21)

10.minut - Lepa finta šuta Jovanović, ali nije uspela da pogodi. Na drugoj strani, Mukaru nije iskoristila napad. Neverovatna loša odbrana Srbije i dvojka Kose u poslednjoj sekundi. Verovali ili ne, njen 15. poen!

Maja Miljković

9.minut - Konačno je promašila Kosa, ali na drugoj strani dobra odbrana Mozambika. Sada dvojka Lee Dong. Sonja Vasić se probudila, nova njena dva poena. Velika gužva ispod reketa Srbije i dva poena Sede

8.minut - Još jedna trojka Anabele Kose, njen 13. poen na ovoj utakmici! Brz odgovor na drugoj strani, dvojke Dragane Stanković i Sonje Vasić

7.minut - Konačno poeni za Srbiju, prva dvojka Krajišnik na ovom meču. Dobra odbrana naših devojaka, na kraju faul nad Vasić. Ponovo nema trojke za naše dame, promašila je trojku Bruks

6.minut - Ponovo nema poena, Bruks nije pogodila za dva, a potom ni Krajišnik posle ofanzivnog skoka

5.minut - Nije iskoristila napad Srbija, ali i na drugoj strani greška Mozambika, gazila je liniju Mukaru

4.minut - Anabela Kosa nastavlja svoj šou, dva napada i četiri poena zaredom

3.minut - Dvojke na obe strane, prvo Ana Dabović za naše devojke, a potom i Seda za Mozambik

2.minut - Probala je Dabović za tri, ali je promašila. Odlična odbrana Srbije, kontra i lagano polaganje Nevene Jovanović. Još jednom trojka Kose iz ugla, ali brzo odgovora dvojkom Jelena Bruks

1.minut - Prvi napad Mozambika i trojka Kose. Na drugoj strani, sa niskog posta pogađa Sonja Vasić

Spremne za još jedno slavlje!

16.50

16.40 - Sa druge strane, protivnice su stigle u Beograd kao potpuni autsajder. Prvo su izgubile od Nigerije 85:51, a potom su doživele debakl od Amerike 124:49

Imaju koš razliku -109 iz dva meča!

16.30 - Bronzane sa Evropskog prvenstva su u subotu savladale Nigeriju 70:64, dok su u četvrtak poražene od Amerike 88:69