“Orlove” nije uplašila haka: Srbija maksimalna, centri zgromili Novi Zeland!

25.08.2019

11:16 >> 13:26

Košarkaška reprezentacija Srbije je ostvarila drugu pobedu na Austiger kupu u Šenjangu, u meču protiv Novog Zelanda.

Košarkaška reprezentacija Srbije

Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića su meč na azijskom kontinentu rešili u svoju korist rezultatom 88:78.

"Orlovi" su trijumfovali i po deveti put u isto toliko mečeva, bez ikakvih problema protiv poptunog autsajdera.

Selektor Đorđević je i u ovom meču isprobavao neke stvari, a počeo je sa Marjanovićem na centru i Jokićem na krilnom centru.

Često se igralo sa dva plejmejkera (Jović, Micić), a u nekoliko navrata desilo se i da novi košarkaš Partizana Birčević igra na poziciji "tri".

Selektor Đorđević je u meč sa Novim Zelandom ušao bez Nemanje Bjelice, Bogdana Bogdanovića, Vladimira Lučića i kapitena Miroslava Raduljice, koje je odlučio da odmori pred duel sa Francuskom 27. avgusta.

"Orlovi" su nešto slabije počeli meč i prednost je na početku bila na strani Novozelanđana. Dobrom igrom Jovića i ulaskom Birčevića, koji nije preterano doprineo, Srbija je uspela da napravi preokret i na kraju prve deonice ima +9 (25:16).

Boban Marjanović bio je definitivno igrač utakmcice i to je krenuo da pokazuje tokom druge četvrtine. Dobro je kombinovao sa Jokićem, a posle njegovog kucanja i koša Simonovića bilo je +11 (35:24).

Đorđevićevi izabranici su uspeli da odu i na +14, ali je Novi Zeland do kraja poluvremena uspeo da vrati zaostatak na jednocifren. Ipak, na pauzi je bilo 53:42.

Nastavila je reprezentacija Srbije i na početku trećeg kvartala da najvećim delom igru bazira na BobanuMarjanoviću. Srpski centar bio je uglavnom precizan, a Novozelanđani nisu ličili na onaj tim iz prvog dela susreta, pa je njihov selektor sve morao da seče tajm-autom samo tri minuta po povratku sa pauze.

Čitavih pet minuta bilo je potrebno Novom Zelandu da dođe do poena u drugom poluvremenu, i to nakon nesportske greške koju je načinio Marko Gudurić. Vodila je Srbija u tim trenucima sa velikih 18 poena razlike, nakon čega je usledilo manje opuštanje.

U napadu je sve delovalo nešto rasejanije, ali Novozelanđani nisu uspeli to da iskoriste i da se osetnije približe. A onda se probudila i Srbija, koja je deonicu okončala veoma atraktivnim zakucavanjem Milutinova za 68:50 pred poslednjih deset minuta.

Novozelanđani danas jednostavno nisu bili ni blizu ravnopravan protivnik reprezentaciji Srbije, jer pored toga što su imali beskonačno mnogo promašaja sa distance, veoma loši su bili i na skoku. Ipak, nakon trojke Korija Vebstera, uspeli su da "saseku" prednost Srbije sredinom poslednje deonice, pa je Aleksandar Đorđević morao da reaguje minutom odmora, ne bi li se desila situacija iz meča protiv Italije od pre dva dana.

RepublikaFoto: Tanjug/F. KRAINČANIĆ
Nikola Jokić

Delovalo je da će odreagovati momci Aleksandra Đorđevića na pravi način, Vasa Micić je pogodio novu trojku, ali je Novi Zeland nastavio sa dobrom serijom i došao na samo deset poena zaostatka. Tada je iz igre izašao i Boban Marjanović, koji se žalio na manji bol.

Ponovo je Jović bio taj koji je prekinuo "prazne minute" Srbije i to pogotkom za tri poena. Milutinov je na drugoj strani uzvratio blokadom, a potom i poenima sa linije za slobodnja bacanja i očas posla, Srbija je i definitivno rešila pitanje pobednika.

Četvrta četvrtina ponovo se pokazala kao najslabijom za sastav naše zemlje, ali ovoga puta ona nije dovela do dramatične završnice. Smanjio je Novi Zeland na samo deset poena razlike, ali ništa više od toga, 88:78.

Najefikasniji u redovima Srbije bio je Nikola Milutinov sa 19 poena, a ispratili su ga Boban Marjanović sa 17 ubačenih poena, kao i Stefan Jović sa 13 poena. Sa druge strane, Novi Zeland najviše pogodaka dobio je od Taija Vebstera, koji je došao do 16 poena.

KRAJ UTAKMICE:

SRBIJA - NOVI ZELAND 88:78

10.minut - Srbija i dalje bez poraza na pripremama, 9/9, na kraju utakmice 88:78

9.minut - Odlična igra naše reprezentacije u odbrani i još bolja u napadu, Milutinov pogađa ponovo posle alej- upa

Srbija - Novi Zeland 86:73

7.minut - Milutinov polovičan sa linije penala, a potom i zakucava u narednom napadu. Dilejni vraća trojku

Srbija - Novi Zeland 82:71

6.minut - Probudio se na trenutak Novi Zeland, ali Jović pogađa za tri

Srbija - Novi Zeland 79:71

5.minut - Srbija kontroliše utakmicu na jednom vrhunskom nivou, Novi Zeland bez prilike za povratak u meč

Srbija - Novi Zeland 76:62

4.minut - Nova trojka naše selekcije, Gudurić!

Srbija - Novi Zeland 76:58

3.minut - Novi Zeland dolazi do trojke iz kornera, naši nisu lepo ispratili kretnju protivnika. Sa druge strane fauliran Jokić. Trojka za našu reprezentaciju

Srbija - Novi Zeland 73:53

1.minut - Gudurić maši trojku, ali je uspeo da se izbori za faul., ali Jokić pogađa sa jedne noge.

Srbija - Novi Zeland 70:50

KRAJ III ČETVRTINE:

SRBIJA - NOVI ZELAND 68:50

10.minut - Milutinov prva lična greška, a nakon toga pogađa lako za dva poena. Novi Zeland ne koristi poslednji napad u trećoj deonici , ostaje 68:50

9.minut - Srbija nastavlja sa dobrim akcijama i napadima, pred poslednji minut "orlovi" vode 66:50

7.minut - Lepo! Alej-up i zakucavanje Milutinova, ali odgovara Novi Zeland trojkom iz velike daljine

Srbija - Novi Zeland 62:47

6.minut - Pokušao je Micić ali je zaustavljen rampom, ali greše i Novozelanđani u kasnijem napadu, lopta ide u aut

Srbija - Novi Zeland 60:44

5. minut - Prekida Vebster sa linije penala seriju 7-0 Srbije. Lepa ideja naših reprezentativaca koja ipak nije prošla, a Micić na drugoj strani pravi faul  - Srbija - Novi Zeland 60:44

4.minut - Lična greška Vebstera i faul nad Jokićem. Najbolji centar na svetu sa linije penala 1/2. Ponovo bez poena za Novi Zeland

Srbija - Novi Zeland 60:42

3.minut - Serija promašaja sa jedne i sa druge srane, ali zatim greška u napadu Novog Zelanda i laki poeni za Marka Gudurića

Srbija - Novi Zeland 59:42

2.minut - Ponovo Marjanović!

Srbija - Novi Zeland 57:42

1.minut - U prvom napadu u trećoj četvrtini nema poena za obe selekcije. Još jedan napad ne koriste Novozelanđani, a sa druge strane precizan Marjanović

Srbija - Novi Zeland 55:42

KRAJ II ČETVRTINE

SRBIJA - NOVI ZELAND 53:42

10.minut - Marjanović 1/2 sa slobodnih bacanja. Vebster je pogodio za trojku, a za kraj prvog poluvremena pogađa Stefan Jović, lepo polaganje novog plejmejkera Himkija za 53:42

9.minut - Simonoviiiććć, TROJKA! Novi Zeland ne koristi napad, a Jokić pogađa uz faul, 2+1 za njega.  Lo pogađa trojku za Novi Zeland

Srbija - Novi Zeland 50:39

8.minut - Prvi poeni Gudurića iz igre. Dve trojke sa obe strane, kod nas precizan Marko Simonović - Srbija - Novi Zeland 44:31

6.minut - Kajl Vebster dolazi do novih poena, sa druge strane ne pogađa Marjanović. Brz napad Novozelanđani ne koriste trojku, a svoju grešku iz prethodnog napada popravlja Marjanović sa novim poenima, njegovih 10. Precizan Vebster sa penala oba puta, ali ponovo dva poena Bobija Marjanovića

Srbija - Novi Zeland 37:27

5.minut - Simonović nakon kontre dolazi do lakih poena u kontri - Srbija - Novi Zeland 35:24

4.minut - Laki poeni za Novi Zeland, a sa druge strane ne uspeva kombinacija naših igrača. U narednom napadu faul pravi Marko Simonović. Precizni sa slobodnih bacanja, a na drugij strani nije uspeo da pogodi trojku Vasa Micić -  Srbija - Novi Zeland 31:24

2.minut - Poeni sa obe strane i zakucavanje Milutinova - Srbija - Novi Zeland 31:20

1.minut - Prvi pogodak Milutinova na meču.  Dobra odbrana naših igrača, Novi Zeland ne koristi još jedan napad. Lepa kombinacija, ali nema poena za našu reprezentaciju

Srbija - Novi Zeland 27:16

KRAJ I ČETVRTINE:

SRBIJA - NOVI ZELAND 25:16

10.minut - Poeni za Novi Zeland, ali vraća sa slobodnih bacanja Gudurić. U narednom napadu trojka Birčevića za kraj prve četvrtine... Srbija - Novi Zeland 25:16

9. minut - Vrlo lepa kombinacija, pogađa Micić posle polaganja, ali u narednom napadu faul pravi Jović. Dobra odbrana naše selekcije, ali u napadu Simonović gazi aut liniju. Novozelanđane su stale trojke, a na drugoj strani Birčević fauliran na šutu za tri poena. Novi košarkaš Partizana 1/3

Srbija - Novi Zeland 20:14

7.minut - Micić je promašio sve... Ostaje Srbija - Novi Zeland 14:12

6.minut - Druga trojka za Novozelanđane, ponovo vode, ali uzvraća Marjanović poenima - Srbija - Novi Zeland 14:12

5.minut - Za "orlove" ne pogađa Gudurić, ali posle Bobijevog promaša ispravio je Jokić za svoje prve poene. Marjanović nije pogodio, a na drugoj strani siguran je bio Aberkrombi. Dve greške protivnika i pet poena zaredom Stefana Jovića. Srbija - Novi Zeland 10:9

3.minut - Trojka za Novozelanđane, a potom i poeni na polaganje uprkos sjajnoj rampi Jovića - 7:2 za Novi Zeland

2.minut - Dve greške sa obe strane, prvi faul na utakmici - Marjanović.

1.minut - Prvi koš za Novozelanđane postiže Vebster. Posle našeg prvog napada, Marjanović promašuje, ali u narednom napadu zakucava

UTAKMICA JE POČELA, SREĆNO SRBIJI!

* Novozelanđani su pre početka meča izveli svoj tradicionalni ples "haka"

13.25 - "Orlovi" su zabeležili trijumf u svih sedam mečeva tokom priprema za Mundobasket, a najznačajniju pobedu odneli su dvaput protiv Litvanije i jednom protiv Grčke na gostovanju bez Nikole Jokića

13.20 -  Srbija će protiv Novog Zelanda igrati peti put u skorijoj istoriji, a u međusobnom skoru vodi sa 4-1

13.15 - Ove dve reprezentacije poslednji put su se sastale 2014. godine u pripremama za Mundobasket u Španiji, kada je Novi Zeland uspeo da iznenadi posle poraza u prvom meču sa 102:96. Podsetimo, na tom Svetskom prvenstvu "orlovi" su osvojili srebrnu medalju