KLETVA JE SKINUTA: Francuska prvi učesnik osmine finala Svetskog prvenstva!

26.11.2022

19:01

Trikolori slave.

Kilijan Mbape

Fudbaleri Francuske savladali su u sjajnom meču Dansku sa 2:1 u okviru 2. kola grupe D na Svetskom prvenstvu u Kataru.

Izabranici Didijea Dešana su ovim trijumfom obezbedili plasman u osminu finala i tako skinuli kletvu koja traje još od 2010. godine. Naime, na poslednja tri Mundijala osvajač prethodnog prvenstva nije prolazio grupu.

Trikolori posle dva kola imaju šest bodova, a Danci samo jedan, pa će u poslednjem kolu morati da pobede Australiju kako bi prošli dalje.

Duel Grizmana i Hojbjerga

Na stadionu 974, na kojem će igrati Srbija i Švajcarska, gledali smo fantastičan duel, a svi golovi su pali u nastavku meča.

Od samog početka igrala se otvorena utakmica, a prvi je pripretio Olivije Žiru u 10. minutu. Tri minut kasnije u šansi je bio i Rafael Varan, ali je Andreas Kristensen otklonio opasnost u poslednjem trenutku.

Usledio je mirniji period, a onda je u 21. minutu Kaspe Šmajhel sjajno zaustavio udarac Adriena Rabioa glavom.

Nisu stajali Francuzi, pa su ubrzo propustili nove prilike preko Mbapea, Grizmana i Čuamenija. Danci su prvi udarac ka golu imali tek u 36. minutu, kada je Kornelijus iz dobre pozicije pucao pored gola Ljorisa.

Najbolju priliku u prvom delu propustio je Mbape, koji je u 40. minutu iz izgledne situacija šutirao daleko preko gola.

Prvu šansu u nastavku imao je sjajnio fudbaler PSŽ-a. Dobro je tukao Mbape, ali je Šmajhel ponovo odbranio.

Tri minuta kasnije promašio je i Grizman, a onda u 61. minutu Francuska zasluženo stiže do vođstva. Mbaše je lepo kombinovao sa Teom Ernandezom, koji se ubacio u prazan prostor, "zavrnuo" nazad do Mbapea, koji je šutirao desnom nogom i savladao Šmajhela.

Danci su se razbudili posle ovog primljenog gola, pa su samo sedam minuta kasnije izjednačili. Kristijan Eriksen je centrirao iz kornera, loptu je Nelson prebacio do Kristensena, koji ju je ispred Adrijena Rabio poslao u mrežu Uga Ljorisa.

Mogli su Skandinavci do totalnog preokreta, Lindstrom je sjajno šutirao, ali je Ljorisa odlično zaustavio njegov udarac u 73. minutu.

Čuameni i Rabio su potom propustili nove velike šanse za Trikolore, da bi Brejtvajt zatresao stativu na drugoj strani.

Zasluženu pobedu Francuzima doneo je sjajni Mbape, koji je iskoristio perfektan centaršut Grizmana da savlada Šmajhela.