RUSI NA SVETSKOM PRVENSTVU? Trampova ideja uzdrmala fudbalski svet! Ovo je mogući scenario!
Kako bi ovo uticalo na atmosferu na svetskoj smotri?
Foto: SOPA Images / Sipa Press / Profimedia
Za malo više od godinu dana počinje Svetsko prvenstvo u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku 2026. godine, ali, pre toga pratimo nikad zanimljivije kvalifikacije. Mnogi bi voleli da ovoj smotri vide fudbalsku reprezentaciju Rusije kojoj je zabranjeno da učestvuje na velikim takmičenja zbog rata u Ukrajini koji traje od februara 2022. godine.
Rusi u fudbalu nisu učestvovali na Svetskom prvenstvu u Kataru 2022. godine, kao i na Evru koji je prošlog leta održan u Nemačkoj. Međutim, u medijima su se pojavile spekulacije da bi Rusiji moglo da se dozvoli da ponovo ravnopravni učesnik svih takmičenja, a sada se pojavila izjava predsednika Sjedinjenih Američkih Država, Donalda Trampa da bi učešće Rusije na Svetskom prvenstvu 2026. mogao biti korak ka miru i zaustavljanja rata protiv Ukrajine.
- To je moguće. Hej, to bi mogao biti dobar podsticaj, zar ne? Želimo da ih nateramo da se zaustave. Želimo da se rat zaustavi. Pet hiljada mladih ljudi nedeljno gine - to je prosto neverovatno.

Foto: TANJUG/Evan Vucci (STF)
SA KIM BI RUSIJA MOGLA DA BUDE U GRUPI I PROTIV KOJE REPREZENTACIJE NE SME DA IGRA
Kvalifikacije za Mundijal su već krenule, a 48 selekcija izboriće plasman na završni turnir. U kvalifikacijama u Evropi (UEFA) učestvuju 54 (za sada) zemlje za koje je obezbeđeno 16 mesta na završnom turniru. Reprezentacije su podeljene u šest grupa po četiri ekipa i šest grupa od po 5 ekipa koje igraju dvostruki liga sistem. Pobednici svake grupe plasiraće se na Svetsko prvenstvo, a svi drugoplasirani će igrati baraž. Njima će se priključiti još četiri reprezentacije u zavisnosti od rezultata koje su postigli u Ligi nacija 2024/25. kako bi odredili još tri mesta za prvenstvo.
Foto: SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

Ukoliko se Rusiji dozvoli da učestvuje na Svetskom prvenstvu vrlo verovatno bi bila raspoloređenu u neku grupu gde su četiri reprezentacije. Međutim, postoje i određena pravila, a to je da Rusi ne mogu da igraju protiv svih reprezentacija, baš zbog političkih razloga, što znači da nacionalni timovi poput Ukrajine, lažne države Kosova, Gruzije i Jermenije nisu opcija.
Najrealnije bi grupa u kojoj se nalaze liberalna Španija i bratska Belorusija u kojoj se još nalaze Turska i Bugarska. Videćemo da li će se ovo desiti, a sigurno je da bi na adresu UEFA i FIFA stiglo protesno pismo od Ukrajine.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)