GORI RAVNA GORA! Plamen guta sve pred sobom kod Brajića i Koštunića - POD VATROM VIŠE OD DESET HEKTARA! (FOTO)
Vatrogasci su raspoređeni na više tačaka i ulažu maksimalne napore da obuzdaju plamen i spreče dalje širenje požara.
Foto: RINA
Veliki požar izbio je danas na Ravnoj Gori, u rejonu gornjomilanovačkih sela Brajići i Koštunići.
Prema prvim informacijama sa terena, gore makija i nisko rastinje, a vatra je zahvatila površinu od oko deset hektara.
- Na licu mesta nalazi se veliki broj vatrogasaca-spasilaca sa više vozila. U gašenje su uključene ekipe iz Gornjeg Milanovca, Čačka, Valjeva i Ljiga, kao i dobrovoljni vatrogasci iz Pranjana - kaže za RINU izvor sa lica mesta.
Vatrogasci su raspoređeni na više tačaka i ulažu maksimalne napore da obuzdaju plamen i spreče dalje širenje požara.
Akcija gašenja je u toku. Za sada nema ugroženih objekata i ljudi.
Šta činiti ako se nađete u blizni ili usred požara?
Ako se nađete u blizini ili usred požara, najvažnije je da ne paničite i da se što pre udaljite od vatre i dima. Dim može biti podjednako opasan kao i sam plamen.
- Odmah pozovite vatrogasce na 193 i precizno navedite gde se požar nalazi, šta gori i da li ima ugroženih ljudi.
- Ne prilazite vatri da biste je fotografisali ili posmatrali. Požar može veoma brzo promeniti pravac i intenzitet.
- Ako ste na otvorenom, udaljite se od požara u pravcu koji nije zahvaćen plamenom i dimom i pratite instrukcije vatrogasaca i nadležnih službi.
- Ne krećite kroz gust dim. Ako dim ipak morate da prođete, spustite se što niže i zaštitite nos i usta tkaninom.
- Ako ste u kući ili stanu, zatvorite vrata i prozore kako biste usporili prodor dima i vatre. Ako je izlaz bezbedan, evakuišite se stepenicama. Lift nikada ne koristite.
- Ako je stepenište već ispunjeno dimom i izlazak nije bezbedan, ne pokušavajte da probijete put kroz dim. Zatvorite vrata, postavite vlažne krpe oko njih i pozovite vatrogasce kako bi znali gde se nalazite.
- Ne vraćajte se u objekat po dokumenta, novac, telefone ili druge stvari. Život je najvažniji.
- Ako ste u automobilu u blizini požara, ne čekajte da plamen stigne do vozila.
- Ako je bezbedno, napustite automobil i udaljite se prema prostoru bez rastinja i drugog zapaljivog materijala.
- Požar pokušajte sami da gasite samo ako je mali i ako to možete učiniti bez ugrožavanja sopstvenog života. Kod požara električnih uređaja i instalacija ne koristite vodu.
- Najvažnije pravilo: ne pokušavajte da budete heroj. Ako se vatra širi, prioritet su udaljavanje, izbegavanje dima, poziv vatrogascima i poštovanje njihovih naređenja.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)