U STANU PRONAĐENA SAMO DVA PRSTA! Novi detalji eksplozije: OTKRIVAMO KO JE AKTIVIRAO EKSPLOZIV U KOSOVSKOJ ULICI!

Republika.rs

Autor:

Hronika

06.10.2025

14:23

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Postoje osnovi sumnje da je Filip V. 30. septembra oko 15.15:05 nevlašćeno nabavio, a zatim nosio eksplozivnu materiju - eksploziv pentrit, koji je na uglu ulica Kosovska i Nušićeva predao za sada N. N. licu.

U STANU PRONAĐENA SAMO DVA PRSTA! Novi detalji eksplozije: OTKRIVAMO KO JE AKTIVIRAO EKSPLOZIV U KOSOVSKOJ ULICI!

Foto: ST/Vladimir Lukić, shutterstock/Vova Shevchuk

Kosovskoj ulici je 1. oktobra, u 21.45, došlo do razorne eksplozije u jednom stanu, prilikom čega je nastradao za sada neindetifikovani muškarac. Tokom istrage je utvrđeno da je pomenutog dana odjeknuo plastični eksploziv pentrit, velike razorne moći.

Kako nezvanično saznaje Republika, čeka se potvrda identifikacije na osnovu dva prsta šake koja su pronađena u stanu nakon eksplozije, a sumnja se da pripadaju N. N. licu, za koje nezvanično saznajemo da je makedonskog porekla.

Postoje osnovi sumnje da je Filip V. 30. septembra oko 15.15:05 nevlašćeno nabavio, a zatim nosio eksplozivnu materiju - eksploziv pentrit, koji je na uglu ulica Kosovska i Nušićeva predao za sada N. N. licu.

NN lice je potom eksplozivnu napravu unelo u stambenu zgradu u Dečanskoj ulici, pa je sutradan 1. okrobra, oko 21.45, nespretnim rukovanjem aktiviralo eksplozivnu napravu kojom prilikom je preminulo na licu mesta. 

Istovremeno je pričinjena velika materijalna šteta. Kako saznajemo, tokom uviđaja pronađeni su ostaci pentrita i oni su prosleđeni na veštačenje.


Reč je o jednom od najjačih eksploziva, sudeći po količini energije koju oslobađa prilikom detonacije. Samo sedam kilograma ovog eksploziva dovoljno je da sruši celu zgradu. Uglavnom se koristi u vojne svrhe, a kriminalci dolaze do njega tako što ga ukradu iz vojnih fabrika. Pentrit se, inače, lako oblikuje, kao testo ili plastelin, pa ga je lako sakriti u cipelu ili pod odeću kad se švercuje preko granice. Detektor metala ne može da ga registruje jer nema metalnih opiljaka. Na svetskom tržištu kilogram pentrita u kristalu može da se kupi za oko šest evra po kilogramu, a kad je prerađen u plastični eksploziv, košta oko 30 evra - navodi izvor Republike.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading