Određeno zadržavanje odgovornima za ILEGALNI STARAČKI DOM U VOJKI GDE JE NASTRADALO DVOJE LJUDI

Autor:

Hronika

10.11.2024

20:23

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Poginuli u požaru

Određeno zadržavanje odgovornima za ILEGALNI STARAČKI DOM U VOJKI GDE JE NASTRADALO DVOJE LJUDI

Foto: Republika

Na predlog Višeg javnog tužilaštva u Sremskoj Mitrovici, određeno je zadržavanje do 48 sati dvema osobama koje su pružale usluge smeštaja u domu za stara i nemoćna lica, a u kojem su danas usled požara stradale dve osobe.

Teško delo protiv opšte sigurnosti

Republika

Foto: Republika

Ilegalni dom za stara lica u Vojki

Uhapšeni se sumnjiče za izvršenje krivičnog dela teško delo protiv opšte sigurnosti, rečeno je Tanjugu u tom tužilaštvu. Oni će u zakonskom roku biti saslušani nakon čega će tužilaštvo odlučiti o daljem postupaju u predmetu.

Neregistrovani objekat za smeštaj starih lica

Jutros oko 6 časova u mestu Vojka dve osobe su preminule kada je izbio požar u objektu u kojem su bila smeštena stara i nemoćna lica. Inspekcija socijalne zaštite utvrdila je ranije danas da se radi o neregistrovanom objektu za smeštaj starih lica. Ova tragična vest ostavlja mnoga pitanja otvorenim u vezi sa standardima smeštaja i bezbednosti starijih osoba u Srbiji.

Nisu znali da postoji

Republika

Foto: Republika

Nisu znali da postoji

Podsetimo, pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić, obišao je objekat za smeštaj starih i iznemoglih lica u Vojki, kod Stare Pazove, gde su požaru koji je jutros izbio, nastradale dve osobe, a jedna je povređena, prenosi Tanjug.

- Po saznanju i uvidom na licu mesta, inspekcija socijalne zaštite Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, dobila je od nadležnog policijskog organa informaciju da je na smeštaju bilo 21 lice, od kojih su dva lica preminula, a jedno je povređeno - izjavio je Vuletić. 

Naveo je da je inspekcija utvrdila da se radi o neregistrovanom objektu za smeštaj starih lica na adresi Solunska 14, Vojka, o čijem postojanju nije imala prethodno saznanje.

- Inspekcija socijalne zaštite će dalje sprovoditi aktivnosti iz svoje nadležnosti, gde će izvršiti vanredni inspekcijski nadzor o čijem ishodu će obavestiti javnost po njegovom okončanju. Lica zatečena na smeštaju biće urgentno iseljena iz objekta - zaključio je Vuletić. 

Hitna istraga

Nakon ove tragedije, nadležne institucije pokrenule su hitnu istragu kako bi se utvrdile sve okolnosti požara i eventualne propuste u pružanju usluga smeštaja starijim licima. Pored toga, predstoji i potraga za odgovornima za ovaj nesrećni događaj.

Šta prvo uraditi u slučaju požara?


Kako je u 80 odsto slučajeva uzrok požara zapravo ljudski faktor, odnosno nepažnja, nemar, nestručno rukovanje i održavanje raznih aparata, preopterećenje električne instalacije, ostavljanje električnih uređaja uključenih bez nadzora, ali i neoprezno odlaganje pepela nakon čišćenja ložišta, vatrogasci savetuju koje sve mere prevencije je neophodno primeniti kako bi se mogućnost izbijanja požar svela na minimum, ali i kako treba postupiti ako požar izbije u stanu, zgradi ili kući.

Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi...

Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.

Mere prevencije
Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje.

Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.

Vodu ne smete sipati ni u dimnjak ako se zapalio, upozoravaju vatrogasci. Sipanjem vode u dimnjak, voda se razlaže na vodonik i kiseonik, a poznato je da je vodonik eksplozivan gas, tako da može doći do eksplozije!

Bonus video:

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading