RADO IDU SRBI U MARBELJU, A U NJOJ VEČNO I OSTANU! ALEKSANDAR BRUTALNO LIKVIDIRAN U ŠPANIJI! Srpski "ratnici" vedre i oblače, ali padaju kao kruške (VIDEO)
Prekjuče ujutru telo Srbina Aleksandra M. pronađeno je u blizini Marbelje. Prema nanovijim saznanjima, on je izrešetan iz pištolja, ali dalje okolnosti nisu poznate.
Aleksandar M. (34) iz Beograda ubijen je u blizini Marbelje, saznaje Kurir. Prema nezvaničnim informacijama, telo mladića pronađeno je u ponedeljak ujutru.
- Prema prvim informacijama, Aleksandar M. iz Beograda ubijen je iz vatrenog oružja, najverovatnije iz pištolja. Još sve ispituju sve okolnosti ubistva, istraga je u toku - potvrdio je izvor Kurira.
Identitet njegovog ubice, kao ni okolnosti pod kojima je Aleksandar ubijen, trenutno nisu poznati. Ono što se zna jeste da je ubica trenutno u bekstvu.
Ovako su pali Srbi iz Marbelje
Pre četiri godine španski istražitelji otkrili da su državljani Srbije osumnjičeni za likvidaciju Miloša Peruničića u Marbelji naređenje za egzekuciju dobili dan ranije.
Državljane Srbije uhapšene u Španiji zbog sumnje da su u junu učestvovali u ubistvu Miloša Peruničića (41), navodno bliskog škaljarskom klanu, odao je kačket koji su kupili dvadesetak dana pre zločina, ali i kazna za parkiranje!
Zločin se dogodio 2. juna u centru Marbelje, a mesec dana kasnije lisice na ruke stavljene su Beograđanima Nemanji S. (22), Dušku Š. (29) i Nikoli D. (33).
- Bilo je oko tri po podne kada je muškarac prišao žrtvi na pešačkom prelazu i s leđa ispalio šest hitaca pa pobegao.Svedoci su rekli da je napadač bio u plavoj košulji, s kačketom i rukavicama. Kapa koju je nosio, a potom bacio u grm bila je odlučujući trag - rekonstruisao je zločin portal Niusdijario.
Kako je narko-biznis počeo da cveta
Ali vratimo se u prošlost. Bile su to 60-te godine prošlog veka, kada je ekonomski procvat u Španiji pretvorio Kosta del Sol u jedno od turističkih atrakcija južne Evrope. U početku je radnička klasa uživala na plažama, a onda su stigli džet-seteri da osete raj Marbelje. Plan o razvoju tog regiona uspešno je sproveden, ali sve ima svoju cenu.
- To je bio Frankov sporazum. Vi, kriminalci, dođite ovde da se odmorite, nemojte da činite krivična dela i donosite svoj novac - objašnjava Antonio Romero, autor i bivši političar koji je u regionu najglasniji kada je reč o borbi protiv organizovanog kriminala.
I tako je, dok su vlasti okretale glavu, Marbelja postala hit destinacija za kriminalnu elitu iz čitavog sveta.
Kosta del Sol je južni front organizovanog kriminala - prostire se od Malage do Estepone, sa Marbeljom, koji broji oko 147.000 stanovnika. Prema izveštajima španskog Obaveštajnog centra za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala, u ovom kraju posluje najmanje 113 kriminalnih grupa iz 59 različitih zemalja.
Ne postoji mesto kao Kosta del Sol, gde od obale do planina ima oko 60 kilometara. Na jugu, manje od 20 kilometara otvorenog mora deli od Maroka, najvećeg proizvođača hašiša na svetu, i dve španske enklave Seute i Melilje.
Na manje od sat vožnje se nalazi glavna "evropska tačka" za kokain - luka Algekiras. Prekoputa se nalazi britanska teritorija Gibraltar, poreski raj koji od Španije deli ograda. Na severu su Malaga i Granada, glavni evropski region kada govorimo o uzgoju marihuane.
- Kosta del Sol je kao neki hab, gde je svaka velika kriminalna grupa prisutna na neki način - kaže policijski agent koji se bori protiv organizovanog kriminala.
- To su vam kao "krimi Ujedinjene nacije". Marbelja je turistički, ali i krimi-brend. Ako krimos iz Liverpula želi na veliko da trguje drogom, zna da mora ovde da se pojavi. Jednostavno nema izbora - kaže Markos Frijas, šef brigade za borbu protiv organizovanog kriminala.
Grad koji nije bogat, ali je pun bogataša
I kriminalci su saglasni sa viđenjem policije.
- Ovde su grupe iz čitavog sveta. Ima ih ih raznih zemalja, bave se svakojakim poslovima. Ne mešamo se, ali stalno sarađujemo - kaže član Kamore, mafijaške organizacije iz Napulja, koji u Marbelji živi godinama.
Mafijaši se nekako stope u bogataškim kvartovima. Marbelja nije toliko bogata, ali je puna bogatih. U gradu ima gotovo 4.000 kuća koje koštaju više od milion evra, što je za oko 100 više nego u čitavom Madridu. Kuće mafijaša izgrađene su tik uz kuće drugih milionera, koji nemaju baš nikakve veze sa organizovanim kriminalom.
Svoje limuzine parkiraju kraj automobila biznismena, drže jahte u istoj luci, jedu u istim restoranima.
Karteli uvek korak ispred policije
Iako možda na prvi pogled ne izgleda da je Marbelja postala nasilna, policajci ne izlaze na ulice bez pancira, jer ko zna šta može da se dogodi. Dodatni problem predstavlja manjak ljudstva. Imaju mnogo manje policajaca nego drugi gradovi, a ovde kriminal cveta. Svakog dana policija u Marbelji obradi oko 150 poziva, odnosno 32.000 slučajeva godišnje, što su brojke koje beleže duplo i troduplo veći gradovi.
- Imamo samo četiri patrole, a kada neko od visokih zvaničnika iz Vlade dođe na odmor, dve patrole stalno prate njih. Nemamo ni dovoljno pancira, a krenula je pucačina - kažu policajci.
I dok oni brinu, mafijaši su opušteni. Ne sekira ih ni policijsko pojačanje, kažu da su i dalje mnogo bolje opremljeni i što se tiče tehnologije, ali i ostalih resursa.
- Istina je da smo uvek jedan korak iza njih, a svaki korak je važan - kaže Puerta.
Agent Greka kaže da su kriminalci kilometrima ispred njih.
- A mi svakog meseca moramo da pravdamo svako prisluškivanje, prismotru, zaustavljanje. Tražimo sudiji 20 prisluškivača i ceo pravosudni sistem pukne. Ponekad se čini kao da gajimo čivavu, a treba nam pitbul. U Španiji zato mafijaši žive skroz opušteno - ogorčen je agent.
Ipak, svet malo zna o tome šta se zaista događa u Marbelji. Lokalni mediji tek povremeno izveštavaju o obračunima bandi, kojih ima sve više.
- Pre nekoliko meseci pojavio se Poljak. Grupa Šveđana mu je pucala u obe noge. Nije čak ni podneo prijavu, niti je hteo da svedoči - tvrdi jedan policajac.
U Novoj Andaluziji upucan je jedan Irac u glavu. Preživeo je, ali ni on nije hteo da svedoči.
- Sve je više otmica i fizičkih obračuna, što na obodima grada, što u turističkim zonama, ali malo šta završi u vestima jer ljudi odbijaju da podnesu prijave - kaže policajac.
Greco agent kaže i da ne može sve da se prijavi medijima jer bi onda nastala panika među stanovništvom.
Srpski karteli vedre i oblače u Marbelji
U Kosta del Sol ima više od 100 kriminalnih organizacija. Tu su mnogo moćne grupe, među kojima ima i dosta srpskih, ali i kriminalaca iz Maroka i Holandije, piše El Pais. Naravno, ima i sitnih kriminalac, koji rade sitne pljačke.
Većina grupa se specijalizuje za više poslova za krijumčarenje droge - od kupovine, do obezbeđenja i transporta robe, potom distribucije i na kraju pranja para. Retko koja grupa može ceo krug da zatvori sama, zato su prinuđeni da sarađuju sa drugim klanovima.
- Svako ko misli da su kriminalni klanovi kao nekad, u formi piramide, vara se. Nije više tako. Više sad liči na onu TV seriju ZeroZeroZero, gde svi moraju da imaju saradnike u drugoj grupi, da bi završili posao. Ovo nisu karteli, ovo su pružaoci usluga. Ovo je uberizacija organizovanog kriminala - kaže jedan španski tužilac.
Zbog toga ovde i nema podela teritorije.
- Ovde ne možeš da napraviš mapu klanova, kao u Meksiku recimo. Umesto toga praviš dijagram pa povezuješ ko gde i šta radi u svakoj organizaciji - kaže tužilac.
Ipak, grupe biraju skim će da sarađuju, uglavnom se biraju po zemlji porekla. Mini bande, koje su na samom dnu, su podizvođači za velike.
- Postoji mnogo grupa koje pružaju te neke sitne usluge, od nabavke pištolje ili vozila, do vozača koji zna da vozi sigurno 200 na sat. Oni vam pronalaze tabadžiju koji će nekoga da pretuče... - kaže Markos Frijas, šef brigade za borbu protiv organizovanog kriminala.
Sa strane ti sitni kriminalci pljačkaju kuće, kradu satove i automobile. Neki od njih koji pripadaju klanovima iz Napulja ili Marselja, ili su iz Bugarske ili Rumunije, dolaze u Marbelju samo na par meseci - na sezonu, pa se vraćaju kući.
- Grupe u Kosti su po ceo dan na vezi. Svi znaju sve i svako zna svakog. Sastaju se u tržnim centrima, fast fud restoranima, parkovima. Sretnu se u prolazu i tako dogovaraju poslove - kaže jedan diler iz Marbelje.
I dok možda ne postoje jasno označene teritorije svakog klana u Kosti del Sol, svaka grupa zna gde ne treba da gura nos. Najvažnije je da svako zna pravila.
- Ako Britanac ušeta u teretanu koju drži Albanac, biće u problemu - kaže diler.
Irske bande drže pabove, Marokanci barove gde se zvanično ne pije alkohol, ali se uzima šiša. Kolumbijci su po tržnim centrima, Kamora ima svoje picerije, a ima i posebnih hotela samo za engleske kriminalce. Policija zna dosta takvih mesta.
U poslednje vreme Marbelja je mnogo povezana sa Dubaijem, jer mnogi kriminalci "šetaju" između ta dva grada.
- Dubai je kao Marbelja, ali bez zakona. Tamo retko hapse, a ako neko i padne, uglavnom ima neki politički razlog. Većina glavnih šefova tamo živi, a onda letuju u Marbelji. Vojnici idu u Dubai samo kada osete da su im za petama. Tamo su sigurni, ne može im niko ništa - tvrdi jedan visokorangirani krimos.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)