BEBI BUM U JUŽNOJ SRPSKOJ POKRAJINI! Rodila se Simonida, a do kraja meseca se očekuje još 25 novih života - SIGURAN ZNAK OPSTANKA SELA

Autor: Republika

Vesti

25.12.2021

15:51

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Porodilište u Pasjanu na Kosovu i Metohiji i ove godine oborilo je sopstveni rekord po broju rođenih beba - do kraja meseca očekuju se još tri, a biće 25 beba više nego prošle godine. U jedinom selu u ovom delu sveta koje ima porodilište presrećni su zbog ove činjenice, a bebi bum vide kao znak sigurnog opstanka u južnoj srpskoj pokrajini.

BEBI BUM U JUŽNOJ SRPSKOJ POKRAJINI! Rodila se Simonida, a do kraja meseca se očekuje još 25 novih života - SIGURAN ZNAK OPSTANKA SELA

Foto: Tanjug/AP

U porodilištu u Pasjanu u sredu 22. decembra prirodnim putem rodila se Simonida, a prošle godine svet je na istom mestu prvi put ugledala njena sestra Evgenija.

Mama Ljiljana Ilić, inače lekar opšte prakse u ambulanti u selu Gornje Kusce, za Sputnjik kaže da je svaki porođaj težak na svoj način, ali da je znala da je kod kolega u Pasjanu u sigurnim rukama, sve je prošlo odlično.

- Naravno da sam htela ovde da se porodim, zato što sam sa prvom bebom bila prezadovoljna tretmanom, našim osobljem, sa uslovima u bolnici, čistoćom, sa svime, Odlično je sve, sa drugom bebom nije mi padalo na pamet da odem u neku drugu bolnicu - kaže presrećna mama.

 

Rekordi u Pasjanu – jedino selo koje ima porodilište

U Kosovskom Pomoravlju Srbi žive u četiri opštine; Kosovska Kamenica, Kosovska Vitina, Novo Brdo i Gnjilane kojima pripada selo Pasjane, jedino selo u ovom delu sveta koje ima porodilište.

Dok nije otvoreno 2015. godine, trudnice iz ovog kraja morale su da putuju da se porode u Gračanicu, Kosovsku Mitrovicu, Niš ili Vranje. Prelazak administrativne granice, tražio je strpljenje, ali nosio i određeni rizik, jer je bebi koja „krene“ nemoguće objasniti zadržavanje na granici. Odlazak na porođaj u drugi grad je i koštao.

Republika

Foto: pixabay.com

 

 

Direktor Zdravstvenog centra "Gnjilane" dr Zoran Perić za Sputnjik kaže da je otvaranje porodilišta u ovom selu sa oko tri i po hiljade stanovnika ohrabrilo porodice da imaju više dece.

- Prošle godine smo imali 140 beba, do današnjeg dana ove godine imamo 162, a do kraja godine očekujemo još tri, što je 25 dece više. Znate li šta je to za nas, izuzetna sreća i radost! - kaže Perić.

Rođeno 789 beba od otvaranja porodilišta

On je siguran da je otvaranje porodilišta ohrabrilo porodice da imaju više dece. Od njegovog otvaranja u ovom delu Kosova i Metohije rođeno je čak 789 beba.

- To je skoro 800 đaka iz porodica koje će živeti ovde, na teritoriji Kosova i Metohije. S obzirom da živimo u ovakvom okruženju, to je izuzetno dobar rezultat. To je uspeh svih nas koji ovde živimo i radimo. Naravno, zahvalni smo našoj državi, Vladi Republike Srbije, Ministarstvu zdravlja, Kancelariji za KiM koji nam u svakodnevnom životu pomažu, zapravo nam olakšavaju život i rad na ovom prostoru - kaže Perić.

On dodaje da opšta bolnica na čijem je čelu ima i odeljenje interne medicine, dečje odeljenje i sve druge prateće službe, laboratoriju, službu transfuzije krvi. Sva odeljenja su savremeno opremljena, a u samom porodilištu, kaže, radi pet vrsnih ginekologa, anesteziolog je u bolnici 24 sata dnevno.

Otvorena vrata za sve

U porodilištu u Pasjanu ne rađaju se samo deca srpske nacionalnosti, iako u okruženju živi najviše Srba. Doktor Perić ističe da su vrata porodilišta otvorena i za trudnice i porodilje romske i albanske nacionalnosti.

- One dolaze na preglede kod naših ginekologa, porađaju se ovde. Imaju apsolutno poverenje u naš zdravstveni sistem. Vrhunska oprema i dobri stručnjaci, to je preduslov za ovakve rezultate. Inače, što se albanske zajednice tiče, u poslednjih 20 godina kod njih je sve manje dece, nema više po sedmoro, osmoro, devetoro dece, dok, za divno čudo, na našu veliku radost, u srpskoj zajednici sada imamo porodice sa troje, četvoro, petoro, pa i sa šestoro dece - ističe Perić.

Njegova koleginica, porodilja Ljiljana Ilić kaže da je zadovoljna uslovima rada u svojoj seoskoj ambulanti. Život, zaključuje, jeste težak, ali najvažnije je da se rađaju deca.

- Dosta toga nam je uskraćeno, ali moramo da se borimo. Ovde si rođen, ovde si odrastao, jako je teško da odeš i započneš život na drugoj strani. Svi mi znamo da postoji bolje i lepše, ali prosto, s vremenom smo i navikli da živimo tako, vezani smo. Verovatno sutra izlazim, samo da vidimo da li je sve u redu sa Simonidom, treba još da se uradi skrining test, zbog koga beba mora da bude u bolnici 72 sata, kao u svakoj drugoj zdravstvenoj ustanovi.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (1)

Loading
Miloš

25.12.2021 16:27

Odavno nisam pročitao bolje vesti.Nek ste živi i zdravi.