BALKAN već dugo nije u fokusu: NISMO PRIORITET SAD-a

Autor: Tanjug, Republika

Svet

20.01.2018

07:28

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Američki diplomata i stručnjak za spoljnu politiku Ričard Has smatra da će o Balkanu ubuduće odlučivati prvenstveno Srbija i njeni susedi budući da je ovaj region, kako kaže, poslednji put bio prioritet SAD-a u vreme raspada Jugoslavije.

RepublikaFoto: pixabay.com
Analizirajući prilike u svetu Has je naveo da je na globalnoj političkoj sceni prisutna velika raspodela moći u koju su se uključili Kina i Iran

- Za nas je ovaj region samo polje na šahovskoj tabli, teško je tako malom prostoru da bude u fokusu Vašingtona i zato ne treba da gubite vreme da biste skrenuli pažnju. To je za vas dobra vest. Vi i vaši susedi treba da odlučujete o regionu, a Evropa i SAD će pomagati na marginama - poručio je sinoć predsednik Saveta za međunarodne odnose u Njujorku na promociji svoje knjige "Svet u neredu" koju je organizovao Centar za međunarodne odnose i održivi razvoj (CIRSD).

Odgovarajući na pitanje o opravdanosti NATO intervencije u Srbiji 1999.godine zbog Kosova, imajući u vidu trenutno stanje na KiM i ubistvo političara Olivera Ivanovića, Has je naveo da time obično reši jedno pitanje, ali otvore neka druga što se, kako kaže, pokazalo i kada je Amerika 2003. intervenisala u Iraku. 


- Ipak, nije fer reći da je intervencija bila pogrešna, ako stvari posle toga nisu ispale dobro. Pažnja svih u ovom regionu treba da bude usmerena na to da se popravi sadašnje stanje umesto što kukaju kako su bili nečije žrtve pre 20 godina - smatra Has. 

On je dodao da je stav Međunarodne zajednice kada je odlučila da interveniše u Srbiji bio da "pravo na suverenitet ne može da prevlada ljudska i građanska prava koja je svaka država dužna da štiti". 

Analizirajući prilike u svetu Has je naveo da je na globalnoj političkoj sceni prisutna velika raspodela moći u koju su se uključili Kina i Iran, kao i povratak rivaliteta velikih sila kojem je doprinela, kako kaže, i sama Amerika.

- SAD je imala nesrazmerno veliku moć u odnosu na ostatak sveta, ali je nije mudro iskoristila. Reakcija Obamine administracije na ono što je DŽordž Buš radio bila je preoštra. Amerika se tada povukla iz Libije koja je propala i postala nefunkcionalna država - ocenio je Has.

Stručnjak za spoljnu politiku, koji je sarađivao sa četvoricom nekadašnjih američkih predsednika, ocenio je da je Donald Tramp kao prvi čovek SAD-a uneo neizvesnost u spoljnu politiku te zemlje, posebno svojim istupima na Tviteru.

- Naravno da je legitimno da tvituje, ali njegov tvitovi imaju težinu, pokazuju stav američke politike i treba da budu ozbiljno pripremljeni za objavljivanje. Tramp ih šalje celom svetu, a ne pita savetnike da li je to dobro - rekao je Has.

Kao najveći bezbednosni izazov u ovom trenutuku naveo je postizanje sporazuma sa Severnom Korejom o prestanku nuklearnog naoružavanja.

- Ne verujem da će politički i privredni pritisak dovesti do toga da Severna Koreja odustane od nuklearnog oružja jer je videla šta se dešavalo sa Ukrajinom i Libijom. Ukoliko se ne postigne sporazum diplomotskim putem, ne isključujem mogućnost da SAD preventivno napadne Severnu Koreju jer neće dozvoliti da se ugrozi bezbednost države - naveo je Has.

Prema njegovoj oceni tri vodeća lidera u svetu danas su predsednik Francuske Emanuel Makron, kojeg je opisao kao nadinamičnijeg evropskog političara, zatim predsednik Kine Si Ðinping i predsednik Rusije Vladimir Putin, za kojeg kaže da je "sa malo uradio mnogo".

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading